V podstatě "za pět minut dvanáct" sehnalo hnutí Jana Čižinského, starosty Prahy 7 a poslancem za KDU-ČSL, dostatek autogramů od voličů. Jelikož Praha sobě nechce být registrované jako politický subjekt, muselo do konce července sehnat přesně 90 616 singatářů z metropole. A týden před termínem to Čižinský a spol. stihli.

"Máme 92 599 podpisů! Změna Prahy je reálná!" radovala se další členka a radní Prahy 7 Hana Třeštíková na Twitteru v pondělí večer, kdy sbírání podpisů vyvrcholilo. Členové a sympatizanti hnutí Praha sobě tak mohou jako nezávislí kandidovat na magistrát. "Ve volbách můžeme získat třicet procent hlasů," věřil Čižinský v rozhovoru pro Pražský deník.

Jenže vítězné ambice demonostrovali před budovou magistrátu na Mariánském náměstí také politici TOP 09, Starostů a dalších tří menších stran, kteří vytvořili společnou kandidátku v čele s Jiřím Pospíšilem, předsedou topky a europoslancem. Pospíšil označil na happeningu úterý jako historický den. "Pět politických subjektů chce spolupracovat a vytvořit alternativu vůči hnutí ANO svým programem a osobnostmi na kandidátce," prohlásil bývalý ministr spravedlnosti za ODS. "Chceme vyhrát volby a vytvořit radu, která bude vládnout jinak než současný estabislishment," dodal Pospíšil.

Vedle stojící kolegyně právnička Hana Marvanová, která kandiduje za STAN, hovořila o tom, že Praha za poslední roky až neuvěřitelně stagnuje. "Denně se musí Pražané rozčilovat, jaktože na magistrátu nejsou lidé, kteří zajistí, aby Praha fungovala," řekla Marvanová. Kromě neustále omílané situace v dopravě prezentovala nápad na zřízení "protikorupčního ombudsmana", který by podle "spojenců" zajistil transparentnost a boj proti klientelismu. "Přes různé deklarace tady kvete korupce, není normální, že na magistrátu zasahuje policie a někoho zatýká," podotkla Marvanová.

Akce se zúčastnili i současní radní Jana Plamínková (životní prostředí) a lidovec Jan Wolf (kultura). "Naše gesce jsou spravovány dobře," začal svou řeč Wolf. "A jistě víte, že spravovat kulturu není úplně jednoduché, herci jsou lidé emoční a nespokojenost dají rychle najevo. Chtěl bych, aby na tom byly dobře i jiné oblasti. Věřím, že jsme schopni volby vyhrát. Praha musí vzkvétat," dodal pražský radní.

Na společné kandidátce figurují zástupci LES Martina Bursíka i Demokraté Jana Kasla. Z "nepolitických" osobností se Spojené síly pro Prahu pochlubily architektem Petrem Hlaváčkem, jenž šéfoval Institutu plánování a rozvoje a byl odvolán před dvěma lety kvůli problémům s přípravou metropolitního plánu. Roman Bělor, ředitel mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, se rozhodl kandidovat i proto, že premiér Andrej Babiš opřel důvěru své druhé vládě o komunisty. "Nebýt politicky angažován znamená stát se v podstatě spoluviníkem," prohlásil Bělor.

Před volbami do zastupitelstva se v Praze cítí (nejspíš také díky předvolebním průzkumům) silní i Piráti, kteří hodlají investovat do kampaně tři miliony korun. Babišovo ANO by však dohromady i se senátními volbami mělo utratit až 150 milionů korun, což je skoro třikrát víc než při minulých volbách. Tehdy ANO v hlavním městě zvítězilo a primátorkou se stala Adriana Krnáčová, ta už však nekandiduje a i sám Babiš si uvědomuje, že její angažmá není veřejností hodnoceno pozitivně. Nyní tak po zásahu z "centrály na Chodově" na poslední chvíli hnutí změnilo lídra kandidátky - místo poslance Patrika Nachera bude na prvním místě podnikatel Petr Stuchlík.