Lyžařská sezona letos začala o měsíc a půl dříve nežv roce 2006a tak se ski centra předhánějí v tom, jak nalákat co nejvíce lyžařů. Loňská zima připomínala svými teplotami spíše jaro, a proto moc příležitostí k pořádnému lyžování nebylo. Vyrazit si na víkendové lyžování se teď opravdu vyplatí, auta můžete nechat doma, k vybraným centrům se dostanete pohodlně skibusem.

Někde dokonce nabízejí slevy na skipasy. „Určitě očekáváme velké množství návštěvníků, všichni se snaží využít brzkého začátku zimy, vždyť loni si moc nezalyžovali. Tento víkend se bude lyžovat ve většině našich center, v nichž návštěvníci jistě uvítají desetiprocentní slevy na jednodenní skipasy,“ řekla Deníku Helena Čeřovská ze společnosti SnowHill, která provozuje například areál v Herlíkovicích či Šachty v Jizerských horách.

Krkonoše vedou

Nejlepší podmínky jsou v Krkonoších a právě v oblasti Jizerských hor, kde je také plně v provozu centrum v Rejdicích. Částečný provoz je na sjezdovkách Paseky, v Rokytnici nad Jizerou funguje pouze Ski areál Horní Domky. Špatné podmínky pro lyžování jsou zatím v Harrachově. „Pojedu určitě do Krkonoš, protože jsem tam minulý rok nebyl. Snad zůstane takové počasí jako doposud.

Já jsem už několik let lyžař začátečník, ale mám rád adrenalin, rád se dívám smrti do tváře,“ usmívá se student Roman Kabrhel ze Strašnic. Na dlouhou zimu se připravovala všechna ski centra, která investovala velké peníze zejména do zasněžovacích systémů. „Je pravda, že zasněžování je nákladná záležitost a investují se do něj nemalé částky. Je to ale důležité, protože správným zasněžením dokážeme protáhnout lyžařskou sezonu i o týdny,“ dodává Čeřovská. Lyžovat ovšem můžete i jinde – v provozu jsou některé sjezdovky v Orlických horách a na Šumavě, ta navíc láká zejména kvůli svým pověstným běžeckým tratím.

Pro velké i malé

„Jedu ke známým na Šumavu, mám totiž radši běžky, i když občas dostanu chuť i na pořádné sjezdování. Hory si chci letos pořádně užít, minulý rok jsem kvůli nedostatku sněhu lyžování hodně zanedbávala,“ přiznala studentka Michaela Kubaštová z Karlína. Pro rodiny s malými dětmi je jistě zajímavé zajet si do krkonošského areálu Kozinec, který je určen právě pro nejmenší lyžařské začátečníky. Navíc zde návštěvníky čeká desetiprocentní sleva na skipas, stejně jako v Herlíkovicích a areálu Šachty.

Aktuální informace o stavu sjezdovek naleznete zde.

Tip Deníku: Kdy použít skibus

Praha -Většina velkých lyžařských středisek u nás nabízí moderní zázemí a dobré lyžování na sjezdovkách různých náročností. „Na jednodenní výlet bych lidem z Prahy doporučil třeba Ještěd. Autobusem nebo autem jsou tam za hodinku a pohodlně si zalyžují v dobrém středisku,“ říká Jiří Žárský, provozovatel serveru lyzovani.cz.

Pokud chcete vyrazit za sněhem, měli byste si nejdřív zjistit, zda je vybraný areál v provozu a jaké jsou v něm lyžařské podmínky. Takové informace poskytuje server www.holidayinfo.cz, který přebírá informace přímo od jednotlivých středisek a nabízí nejaktuálnější servis. Na stránkách najdete nejen informace o stavu sněhu a provozu středisek, ale i o možném ubytování. Informace poskytují také infolinky jednotlivých lyžařských středisek, které najdete na jejich internetových stránkách. Děti mají slevy Ceny jednodenních permanentek se mimo hlavní sezonu pohybují v závislosti na lokalitě mezi 300 a 500 korunami, pro děti bývají levnější.

Nejpohodlnější je jet autem nebo využít dopravy skibusy, které z Prahy vyjíždějí například z Černého mostu nebo Hájí. Do skiareálu Herlíkovice, na Ještěd nebo do Jizerských hor je vypravuje společnost SnowHill, jejíž nabídku najdete na www.snowhill.cz (skibus této společnosti je potřeba dopředu rezervovat na telefonu 737 222 456), do Pasek a do Rejdic nad Jizerou jezdí skibus společnosti Pragotour (rezervace na telefonu 732 954 420). Cena dopravy za osobu se pohybuje kolem 500 korun včetně celodenní permanentky.

Cesta skibusem se nejvíce vyplatí, pokud jedete sami nebo v páru. Jestliže vyrazí na hory celá rodina, většinou vyjde levněji jízda automobilem. V tom případě je ale důležité, zda mají vybraná ski centra parkoviště zdarma. Tak je tomu v areálech Herlíkovice, Šachty, Ještěd a Kašperské hory. Stejná situace s parkováním je i ve Špindlerově Mlýně. Ušetřit můžete i na půjčovném vybavení, v Praze totiž často bývá o něco levnější než přímo pod sjezdovkou. (jed, naf)