I když je zima za dveřmi, doba „sbližování" a námluv v trojské zoologické zahradě zdaleka nekončí. Pokud se zadaří, mohou se Pražané v roce 2017 těšit například na mláďata u lvů indických, plazů nebo želv hvězdnatých. Chovatelé doufají v rozmnožování i u ptáka člunozobce afrického. Za posledních pět let se úspěch zatím nedostavil.

Sup dostal jméno Einstein 

Zoo má v rukávu i další novinky. Ve voliéře se od jara objeví sup mrchožrout se zvučným jménem Einstein. To dostal kvůli svému rozčepýřenému „účesu". Sup se prozatím aklimatizuje po dlouhém letu z USA v karanténě.

Dalších nájemníků by se mohlo dočkat i Údolí slonů. Pražská zahrada už delší dobu vyjednává o převozu dvou slonic ze Srí Lanky. Za dvěma samičkami přicestuje nosál a na exotické ptáky čeká Rákosův pavilon.

Několik set zvířat pražskou zoo naopak opustí 

V rámci rozšíření areálu pro australská zvířata, který by měl být otevřen v roce 2018, počítají chovatelé s ďáblem medvědovitým neboli tasmánským čertem. Protože ale jde o výrazně ohrožený druh, zasahuje do celé věci také tasmánská vláda.

Několik set zvířat, hlavně mláďat, příští rok trojskou zoo naopak opustí. Jinam do Evropy se už v první polovině roku přesunou čtyři gepardí koťata narozená v listopadu 2015. Do jara svůj domov změní také tapír čabrakový.

Mezi letošními mláďaty bylo slůně i gorila 

V pražské zoo se letos narodilo 1191 mláďat z 223 druhů. Za ojedinělé považuje ředitel Miroslav Bobek narození dvou největších oblíbenců stoprocentně pražských slůňat, za překvapení roku pak označil gorilího samečka Ajabu. Nikdo totiž netušil, že je jeho matka Shinda březí.

Chovatelé se pyšní i několika vzácnostmi. Podařilo se jim obstarat ideální podmínky pro mláďata náročné zmije obecné. „Nakonec to bylo v pavilonu indonéské džungle," řekl Bobek. Jako první zoo na světě se odchovala potomka zejozoba afrického. A prvenství v Evropě drží i v odchovu klokana Hágenova.

Mláďata v zoo. Infografika. Zdroj: Redakce

Čtěte také: V Zoo Praha se letos zatím narodilo 1191 mláďat ve 223 druzích