Kapacity lůžek pražských nemocnic.Zdroj: Deník„Na případný nápor jsme personálně i kapacitně připraveni, ale podle posledních informací, které máme, to zatím na zhoršení situace nevypadá,“ sdělila s opatrným optimismem mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková.

Největší nemocnice v metropoli i celé zemi měla v úterý ráno na lůžkách 151 „covid pozitivních“ pacientů. Z nich patnáct bylo v těžkém stavu včetně čtyř napojených na umělou plicní ventilaci. Šestačtyřicet z „covid+“ hospitalizovaných, převážně v seniorském věku, pak instituce klasifikovala jako „bezpříznakových“.

Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus bylo též včera v izolaci 338 zaměstnanců nemocnice. Ta ale podle Dankové zatím zvládá řešit i personální situaci. „Mediků nám pomáhá přibližně 150, napříč celou nemocnicí,“ dodala. Motolská nemocnice se rovněž začátkem týdne ohradila na Twitteru „proti nepravdivým informacím na dezinformačních webů, že odkládá onkologické operace. Nic takového se neděje.

Podle souhrnných statistik o obsazenosti nemocničních lůžek, které pravidelně aktualizuje na svém webu Hlídač státu, zbývalo jedno nebo žádné „covidové“ lůžko na jednotkách intenzivní péče hned ve třech „velkých“ pražských nemocnicích – v Thomayerově, Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) a Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV). Obě fakultní nemocnice uváděly nulu respektive jedničku také u položky „standardní lůžka s kyslíkem“ pro pacienty ve středně vážném stavu. To nicméně neznamená, že není možné množství těchto míst navýšit.

„Kapacita FNKV pro covid+ pacienty se dynamicky navyšuje dle potřeb pacientů. Takže postupně reprofilizujeme lůžka různých klinik na lůžka pro covid+ pacienty při zachování dostatečné kapacity pro neodkladnou zdravotní péči o pacienty s jinými onemocněními,“ uvedla mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová s tím, že změny se dějí i s ohledem na zaměření lůžek – z těch standardních na lůžka JIP po dovybavení technikou.

Medici významně pomáhají

Koronavirus ve FNKV momentálně „vyřazuje“ z práce desítky zaměstnanců. Personální stav ale vnímá vedení stále jako stabilní – i díky výpomoci mediků. „Připravujeme se na krizovou situaci už několik týdnů mimo jiné tak, že za chodu a poměrně rychle zaškolujeme třeba i studentky oboru zdravotní sestra pro JIP ze čtvrtých a pátých ročníků v některých úkonech, které běžně dělají až ‚hotové‘ sestry,“ řekl přednosta Kliniky ARO FNKV František Duška.

Krátkodobé plány zajištění péče s ohledem na vývoj epidemie dělají také ve VFN či Na Bulovce. „Vývoj pandemie covid-19 pečlivě sledujeme a na případný nárůst pacientů jsme dlouhodobě připraveni. V souladu s transformačním plánem jsme vyčlenili kapacity na jednotlivých pracovištích - pacienti s covid-19 nyní leží v celkem osmi budovách areálu nemocnice,“ informovala mluvčí Bulovky Mirka Kátriková s dovětkem, že v počtu hospitalizovaných nemocnice zatím nezaznamenává žádné enormní výkyvy. Z pondělí na úterý poklesl počet pacientů s koronavirem o jednoho na 152.

Mapa budov Bulovky s pacienty s covidem

Mapa budov Bulovky s pacienty s covidem.Zdroj: Nemocnice na Bulovce


„Covid-19 pozitivních lékařů a sester máme zhruba 40, což nijak neohrožuje poskytování péče pacientům. Tu zajišťuje zdravotnický personál z různých pracovišť, na kterých jsem již omezili plánované zákroky. Využíváme také 140 dobrovolníků, z nich většinu tvoří studenti lékařských fakult,“ dodala Kátriková.

"V tuto chvíli je zhruba 20 procent zaměstnanců v pracovní neschopnosti (cca 1000 z 6,5 tisíce zaměstnanců) a dochází k útlumu plánované péče, abychom měli dostatečné kapacity (lůžek i personálu) pro pacienty covid pozitivní. Ale minimálně z 50 % jede elektivní péče dál," informovala mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Případné „rezervy“ lůžek už nyní vyčleněných pro „covid+“ pacienty jsou i v dalších pražských nemocnicích. Například Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích má volných 36 „standardních míst s kyslíkem“, Nemocnice Na Homolce pět míst na JIP. Patnáct dalších jich je v záloze v polní nemocnici v Letňanech, která zatím zůstává neobsazená. Podle čerstvých dat nehrozí v tuto chvíli problém ani s množstvím plicních ventilátorů k dispozici.

Dezinfekce sanitek je efektivnější

A žádný „zvláštní režim“ teď nehlásí ani pražská záchranka. „Situace v tuto chvíli odpovídá běžné době. Máme kolem 350 výjezdů za 24 hodin, přičemž určitým způsobem stoupá počet výjezdů ke covid pozitivním pacientům,“ sdělila za Zdravotnickou záchrannou službu hl. m. Prahy Jana Poštová.

Dezinfekování a větrání sanitek s možnou kontaminací koronavirem je podle ní oproti jaru zefektivněné a zkrácené na minimum. Celý proces trvá přibližně hodinu a půl, přičemž ale posádka po příjezdu na stanici na dekontaminaci vozu nečeká, ale v případě potřeby nasedá do jiného přistaveného auta.