Luxusní sportovní vozy včetně několika cenných sběratelských kousků, jejich bohatí či populární majitelé, atraktivní ženy i ty, které se tak snaží alespoň vypadat, a charita. Takový je v kostce profil dalšího ročníku akce Diamond Race, tentokrát spíše pop-automobilové soutěže než závodu, který byl odstartován včera po 15:00, s dvouhodinovým zpožděním, před pankráckými Arkádámi.

Ti oškliví zbohatlíci…

Hned v úvodu dlužno dodat, že Diamond Race se i přes svoje dobročinné poslání netěší právě ideální pověsti.

I když pohled na ladný sporťák na čtyřech kolech si odpustí jen málokdo, akce podobného typu trpí již řadu let jistou kontroverzí.

Část veřejnosti si je navykla vnímat jako zbohatlickou kratochvíli, jejíž účastníci – místo aby na sebe upozornili elegantní přehlídkou v koloně – se řítí o zlom vaz silnicí, a na ostatní účastníky dopravního provozu pohlížejí jako na sociální případy, které je nezbytné vytroubit.

Uneseni bavorskou policií

V loňském roce se organizátoři nevyhnuli problémům s domácí, ale i zahraniční policií. Na trase kolidující s německým pohraničím byli někteří ze soutěžících dokonce na demarkační čáře v podstatě „uneseni“ bavorskými strážci pořádku.

„Tamní příslušníci použili právo pohybovat se na českém území a vlákali nás do pasti, aby následně mohli uplatnit svoje vnitřní restrikce, což byl dost ponižující zážitek,“ uvedl tiskový mluvčí akce Martin Kosina.

Česká policie se zase zaměřila na kontrolu registračních poznávacích značek, které ne vždy odpovídaly úředním parametrům.

Stoprocentní charita

Letos si však organizátoři už tyto chyby neměli problém přiznat a doslova se dušovali slibem více požitků a pokoukání pro veřejnost, a o poznání méně nezřízené extravagance. To samé platilo i o charitativním poslání akce.

Na otázku Deníku, zdali neslouží jen jako zástěrka pro akci, na které se více než finančních prostředků potřebným projede benzínu, reagoval hlavní organizátor akce Milan Markovič: „Diamond Race jako charita je opravdu jedinečná záležitost a to proto, že 100 % celkově vybrané částky je vždy darováno potřebným. S ohledem na fakt, že společnost organizátorů není nadací a její provoz je hrazen z jiných obchodních aktivit, můžeme si dovolit celkově vybraný finanční obnos zaslat dále. To znamená, že nic z vybraných prostředků neulpí v našich organizačních složkách a nehrozí ty případy, kdy se třeba ze získaných statisíců pošle třeba jen desetina.“

Více log – více šlechetnosti

Průhlednost příspěvků je zaručena i diamantovým logem na vozech, které si účastníci mohli zakoupit v částce tisíc korun za jedno.
Kolik kdo poskytl fondu, tak lze odvodit z počtu log na kapotách. Dosud vybrali organizátoři 137 tisíc korun, které obdrží dětské domovy v Krnsku a v Jablonném v Podještědí.

Důvěra a zábava za důvěru

Milan Markovič současně uvedl zajímavé důvody, proč se ani v budoucnu nebude výběr příjemců pomoci měnit, přestože organizátory za tímto účelem oslovila i řada dalších subjektů: „Rozhodli jsme se pokračovat po stejné linii. A důvod je ten, že ředitelé obou zmiňovaných zařízení nás podporovali i v době, kdy se od Diamond Race oficiální místa distancovala. A to je pro nás velmi zavazující.

Striktně účelové jsou i darované prostředky, což je dokonce podmínka organizátora.

„Akce Diamond Race má bavit, zaujmout, šokovat. A tímto směrem musí být využity i vybrané peníze, které jsou ze zábavy a na tu by také měly jít. Děti proto odjedou na zimní nebo letní dovolenou, pořídí se nové televize, počítače, popřípadě hry,“ upřesňuje Markovič.

Stěžejním poznávacím znamením akce nicméně zůstávají rychlé vozy.

Závodu se jich zúčastní celkem 32 – a zastoupeny mezi nimi budou dokonce i modely z limitovaných edicí jako například Lamborghini Gallardo v úpravě od italského designera Valentina Balboniho.

Přehlédnout nelze ani působivý Mustang Eleanor z dílny legendárního motoráře Carolla Shelbyho a známého z dnes už kultovního snímku Gone in 60 Seconds.

…a ztepilé ženy k nim

K atraktivním sporťákům však již tradičně patří i pohledné ženy. Tváří letošního ročníku se stala moderátorka Gabriela Partyšová.

I ta v minulých letech soupeřila s poněkud složitou pověstí mezi pozicí profesionálky a pouhé bulvární dobře provdané celebrity. Na úvod akce se nicméně neuvedla ve špatném světle, a vcelku upřímně se jí podařilo zhostit svého poslání v obou rovinách – automobilové i charitativní.

„Od manžela jsem dostala kdysi Porsche, ale v žádném případě nejsem příznivcem agresivní jízdy. Charitě se věnuji trvale – a nedávno jsem ji dokonce přetransformovala do aktivit pro centrum na podporu postižených alzheimerovou chorobou,“ uvedla.