"Včera ve 14 hodin jsem společně s kolegy z ODS Praha 8 nabídla uskupení Osmička žije níže uvedenou variantu povolebního uspořádání. Dnes toto moji kolegové zopakovali i vyjednávacímu týmu Pirátské strany," uvedla v pondělí lídryně ODS Vladimíra Ludková, která zde zároveň získala nejvyšší počet preferenčních hlasů.

Nabídka zněla následovně: ODS Praha 8 podpoří vznik Rady MČ Praha 8 složené ze zástupců shora uvedených uskupení - tedy Osmička žije a Pirátů. Toto spojení je podle Ludkové nadějí na opravdové změny v Praze 8 po minulém volebním období. ODS Praha 8 se tak vzdá výkonných pozic ve vedení radnice, přičemž by si ponechala jen kontrolní funkce a předsedu komise pro věci sociální.

Zastavte projídání peněz

Tato spolupráce je podle ní z hlediska potřeb Prahy 8 logická, jedná se zároveň o tři nejúspěšnější strany v nedávných volbách. Dvoubarevná rada těchto uskupení, které k sobě mají blízko a vystupují během vyjednávání v jednom bloku, by mohla být dostatečně akceschopná, aby učinila kroky tak potřebné k návratu Prahy 8 do normálního stavu.

"Našimi jedinými programovými požadavky jsou konec projídání peněz na nepotřebné projekty a snížení počtu obecních akciových a příspěvkových organizací. Tím i snížení počtu placených funkcí z rozpočtu Prahy 8. Dále náprava stavu, kdy se zanedbávala péče o zeleň, pořádek a podobně," uvedla Ludková ve vydaném prohlášení.

"K tomuto veřejnému prohlášení mne vede snaha o zamezení spekulací ohledně budoucnosti Prahy 8. Odmítám a lidsky mi vadí kupčení s prebendami, kdy program ustupuje do pozadí. Naše nabídka není časově omezená. Platí, dokud Osmička žije a Piráti postupují ve společné alianci. Do té doby zároveň nebudeme vyjednávat o jiných variantách koalice. Naší prioritou tedy je ´Koalice změny´", doplnila.

Voliči na "osmičce" rozdali hlasy následovně: ODS se Svobodnými získala 9 mandátů, Piráti, Osmička žije a ANO po 8, TOP 09 se STAN 6, Osmička sobě (KDU-ČSL a Zelení) a Patrioti pro Prahu 8 po 3 mandátech z celkových 45 míst v zastupitelstvu.

Po tom, co předvedlo, je ANO mimo hru

Dalo by se říci, že za normálních okolností by oslovení měli zajásat, okamžitě se sejít a pokud za nabídkou nenajdou nějakou podezřelou věc, jednomyslně ji přijmout. Jenže se svými 16 hlasy jich potřebují k získání "třiadvacítkové" většiny ještě sedm, pokud se nehodlají spokojit s nekoaliční podporou ODS, k čemuž zjevně došlo. Z výsledků voleb je jasné, že pokud se obě uskupení odmítají bavit s ANO, za jehož vlády (spolu s ČSSD a Zelenými za podpory komunistů) utrpěla radnice citelné šrámy, potřebují se domluvit ještě s alespoň dvěma subjekty. 

Piráti nedělní schůzku s ODS potvrdili. "Zástupci Pirátů tento návrh vyslechli a budou ho dále projednávat v zastupitelském klubu a místním sdružení. Na kolik je tento konkrétní návrh přijatelný nemohu říci, jelikož se od udělení nabídky klub zatím nesešel a tudíž žádné stanovisko zatím nezaujal. Další schůze klubu se plánuje uskutečnit do konce tohoto týdne, sdělila Pražskému deníku Alice Hamanová, jednička pirátské kandidátky.

"Vyjednávací týmy Osmička žije a Pirátů jednaly od neděle 7. 10. 2018 o vzniku koalice na Praze 8 s TOP 09, se STAN, s Patrioty a se Stranou zelených. Jakmile dosáhnou stabilní koaliční většiny hlasů, neprodleně vyzvou ke svolání zastupitelstva Prahy 8. Osmička žije a Piráti předložili od neděle do středy několik kompromisních návrhů uspořádání, o kterých s partnery jednali. Všechny však byly odmítnuty jedním z partnerů, který pro sebe žádal nadproporční zastoupení v radě," uvedl v prohlášení šéf uskupení Tomáš Němeček. Stranu, která si podle Osmičky sobě klade vysoké nároky, jmenovat odmítl.

"Pokud jde o nabídku ODS na podporu menšinové rady Osmička žije a Pirátů výměnou za funkce uvolněných předsedů výborů pro ODS, Osmička žije oceňuje velkorysost ODS. V tuto chvíli však Osmička žije a Piráti nadále vyvíjejí společné úsilí o koalici s TOP 09, se STAN, s Patrioty a se Stranou zelených," říká prohlášení.

Se Zelenými ne!

Podle zjištění Pražského deníku návrhy Osmičky žije a Pirátů odmítají TOP 09 a STAN. "Zastupitelský klub TOP 09 Praha 8 a STAN ukončuje jednání s blokem Piráti + Osmička žije. Důvodem je návrh tohoto bloku na vstup dosluhujícího místostarosty pana Vilguse (Zelení), který měl zásadní vliv na současný katastrofální stav naší městské části, do koalice v Praze 8," uvedla TOP 09 v Praze 8 na svém facebookovém profilu.

"Není to tak, že bychom chtěli nějaká místa v radě navíc nebo existovala jakási osobní nevraživost k panu Vilgusovi. Jako TOP 09 i STAN máme zásadní problém s programem Zelených. Týká se to především oblasti dopravy a dostavby vnitřního okruhu někdy také nazývaného Blanka 2 nebo Vlasta," řekl Pražskému deníku předseda místní TOP 09 Tomáš Tatranský.