Sedím v senátorském křesle. Docela pohodlném. Kombinace kůže a dřeva. Kolem mě je docela plno. Na to, že jsem v Jednacím sálu v senátu a nehlasuje se, je tu docela živo. Nesedí tu totiž senátoři, ale skoro samí lékaři, kteří sem přišli na odbornou konferenci s názvem Výzkum lidského mozku velké téma pro 21. století.

Na vědu nezanevřela

A to celé moderuje žena, která to nejen ve vědě dotáhla daleko. Senátorka Eva Syková, která je místopředsedkyně Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, ale také předsedkyně České společnosti pro neurovědy. Na vědu nezanevřela ani v senátu. A naopak potvrdila, jak užitečné je, když se právě v této instituci mísí politici z povolání s odborníky.

Sedí za moderátorským pultíkem a je ve svém živlu. V elegantních modrých šatech a růžovém sáčku zdůrazňuje všem přítomným, jak je potřebné dávat více peněz do výzkumu mozku. A na svém nynějším pracovišti přivítá mezi několika hosty i svého manžela, významného neurovědce Josefa Syku z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky. Ústavu, kterému šéfuje jeho manželka.

O pár hodin později se s Evou Sykovou přesouváme do její kanceláře. „Tu mám po Petru Pithartovi, je opravdu příjemná," říká mi, ještě než otevírá mohutné bílé dveře. V místnosti to krásně voní. Dřevem, starými časy.

Je tu nábytek z leštěného dřeva, původní parkety. Součástí vyfasované kanceláře je i nádherná prostorná terasa. „Ještě jsem ale na ní neměla čas ani chvilku posedět," lituje senátorka, když otevírá balkónové dveře. Slunce už sem nepraží, a tak je tu příjemný chládek. Máme tu čas na krátkou pauzu, než se přesuneme na další pracoviště do Ústavu experimentální medicíny AV ČR.

Stíhá obě práce

Hned mě samozřejmě zajímá, jak dokáže skloubit tyto dvě práce. A jestli je „nefláká". Svědomitá vědkyně sice připouští, že některé aktivity ve vědě utlumila, některé posty uvolnila, ale stále jezdí na zahraniční konference a do senátu dochází řádně. „Na rozdíl od některých kolegů," směje se. A popisuje paradox, kdy mnozí kolegové dojíždí na schůze přes celou republiku a nemají absence, kdežto některé Pražáky tam vidí jen sporadicky.

Eva Syková odbíhá z kanceláře a já mám chvilku na to, abych se dozvěděla něco o chodu její kanceláře. Tu má na starosti na první pohled mladík ale ve skutečnosti muž téměř v Kristových letech Ján Říha. „No, někdy je to na škodu, někdy ku prospěchu, že vypadám tak mladě," usmívá se Ján, který se do služeb senátorky dostal na dnešní dobu poměrně netradičně. Bez konexí.

„Když paní senátorka vyhrála, prostě jsem jí kontaktoval, že bych u ní chtěl pracovat. Pak jsem byl na dvou pohovorech. A vyšlo to," krčí skromně rameny.

Šestý smysl

Senátorka na první pohled věděla, že bude pracant. „A za více jak půl roku jsem se nezmýlila. Jsem s ním spokojená. Na lidi mám totiž šestý smysl," vykládá mi. To už sedíme v jejím stříbrném vozu, který řídí její manžel. Když pověstný první pohled stačil na výběr asistenta, fungovalo to takhle i ve výběru životního partnera Josefa?

„Z jeho strany určitě. Z mé strany to byl kalkul," směje se senátorka. Její muž za volantem vyčkává, co bude dál.

„To byl vtip, ale musím říci, že jsem si vybrala dobře. Bylo mi na něm sympatické, že je také velmi pracovitý, nechodí do hospody, nekouká s pivem u televize na fotbal." Josef Syka přikyvuje: „Takové věci mě opravdu nikdy nebavily."

Možná i proto Eva Syková tak dobře dovedla skloubit kariéru vědkyně s rodinným životem. „Manžel mi hodně pomáhal s výchovou synů. Měli jsme to nastavené tak, že jednou jsem do půl čtvrté do rána pracovala já, jednou on. Abych nevypadla z pracovního tempa a novinek ve vědě, šla jsem do práce na částečný úvazek půl roku po porodu." Jelikož v té době ještě nebyla taková možnost školek a hlídání, dávala vědkyně celý svůj plat paní na hlídání.

Hodná tchyně

Oba synové jsou už dospělí a ženatí, a tak je Eva Syková hrdá babička tří vnuček. Ale jaká je tchyně? Radí s výchovou? „Do toho jsem se mladým nikdy nepletla. Je to dáno i tím, že mám svou práci, manžela, koníčky, jsem zajištěná, takže v tom dobrém slova smyslu na ně nejsem tolik vázaná. A to je důležité," zdůrazňuje vědkyně.

Jak báječného má manžela, oceňuje ve chvíli, kdy se dostaneme na domácí práce. To už nesedíme v autě, ale již v její kanceláři. Prostorné, s mnoha diplomy, oceněními, ale také fotkami všech svých dětí a vnuček.

„Já jsem nikdy nebyla třeba na luxování. To vždy dělal a dělá můj manžel," směje se vědkyně, která připouští, že dokud neměli myčku, tak i nádobí zvládal Josef Syka.

Vzhledem ke svému pracovnímu vytížení už tolik nevaří, i když sushi či svíčkovou zvládá pořád. Nedělní obědy tak nezřídka tráví i se syny v některé z restaurací. A pak většinou následuje pořádná procházka, tenis nebo kolo činnosti, při kterých si Eva Syková pročistí hlavu a připraví se na další pracovní týden.

„Mou velkou výhodou bylo celý život, že jsem docela dobrý manažer. Umím pracovat efektivně s časem," konstatuje na závěr senátorka. O tom, že má pravdu, svědčí i ocenění, na které se podívám těsně před odchodem z její kanceláře vědeckého ústavu. Ženou roku 2003 se stala právem.

Deset senátorských nej:

Největší překvapení, které mě čekalo v senátu:

Příjemná atmosféra, slušní kolegové senátoři.

Nejdelší schůze, kterou jsem tu zatím měla:

Od devíti ráno do devíti do večera.

Nejlepší jídlo, které jsem tu jedla v kantýně:

Smažený sýr.

Nejlevnější jídlo, které jsem tu jedla:

Zeleninový salát.

Nejoblíbenější kolega senátor:

Jednoho nemohu jmenovat, je jich více.

Nejabsurdnější projednávaná věc:

Zatím neprojednáváme absurdní věci.

Nejvtipnější věc, které jsem se v senátu zasmála:

Drobné vtipy pronášejí různí senátoři, konkrétně si je nepamatuji.

Nejhezčí zážitek, který jsem tu od října zažila:

Setkání s panem presidentem.

Nejdelší projev, který jsem tu slyšela:

Musela bych to spočítat.

Nejhektičtější den, který jsem tu zažila:

Všechna zasedání pléna jsou hektická.

Vizitka
- Prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., FCMA se narodila 24. července 1944.
- Je vdaná, má dva syny.
- Organizátorka a spoluorganizátorka 15 mezinárodních symposií a kongresů.
- V letech 1970-1983, již během studia medicíny, pracovala ve Fyziologickém ústavu AV ČR v Praze 4 Krči a publikovala několik prvních prací v oblasti neurověd.
- V roce 1996 založila a až do roku 2012 vedla Ústav neurověd 2. lékařské fakulty UK, který sídlí ve FN Motol.
- Zastává funkci ředitelky Ústavu experimentální medicíny AV ČR.
- Od listopadu 2012 je místopředsedkyní senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.