Rada hlavního města se otřásla v základech. V původním složení vydržela pouhé tři dny. Její člen Lukáš Plachý (ČSSD) musel v pátek kvůli podezření z korupce rezignovat na svou funkci. Jeho spolustraník, expředseda vysočanské organizace sociální demokracie Ivan Jirkovský Plachého osočil z úplatkářství. Podle tajné nahrávky, kterou zveřejnily čtvrteční Lidové noviny, byl Plachý ochoten zaplatit sto tisíc korun za lepší místo na kandidátce do komunálních voleb. Skokem na kandidátní listině se fakticky zvýšila jeho šance nejen dostat se do zastupitelstva, ale usednout i v radě hlavního města.

Ještě včera ráno, po jednání grémia ČSSD Plachý tvrdil, že odstoupit nehodlá. „Je to lež a stará záležitost. Strana mi věří a její kontrolní orgány už mě očistily,“ sdělil dopoledne. Pak ale následovalo jednání rady, na kterém se primátor Bohuslav Svoboda (ODS) velmi pravděpodobně zasadil o Plachého rezignaci. Plachý se před tím sešel také s předsedou pražské ČSSD Petrem Hulínským.

Místo v radě mu podrží

„Kolega Plachý se rozhodl odejít z rady zcela dobrovolně. Věřím, že po prokázání jeho neviny se vrátí zpět. Jeho místo v radě nehodláme obsadit nikým jiným,“ informoval náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). „Toto je ukázka nového politického stylu. Přestože jsem nevinen, odcházím a doufám, že orgány činné v trestním řízení budou konat rychle,“ vysvětlil včera po jednání rady Plachý, který na Jirkovského už stačil podat trestní oznámení. Jirkovský byl navíc vyloučen z řad ČSSD. A nebyl sám. Spolu s ním musel tento týden partaj opustit také předseda místní organizace ČSSD ve Kbelích Jan Štrof, a šéf ČSSD na Střížkově Jan Dufek.

„Velmi si vážím postupu pana Plachého a děkuji mu za něj. Pak-li že se prokáže, že nic neudělal, může se samozřejmě do rady neprodleně vrátit,“ vzkázal Svoboda.

Březina opakovaně zdůraznil, že Plachý neztratil důvěru pražské ČSSD. „Nejpozději do osmého ledna chceme mít na stole zprávu kontrolní komise strany. Týž den zasedne naše krajská konference,“ dodal Březina.

Tajná nahrávka pořízená Jirkovským Plachého neusvědčuje z nabízení úplatku. Pouze dokládá, že byl ochoten ho zaplatit. K předání obnosu nakonec údajně nedošlo. Nejvyšší vedení ČSSD se ke kauze Plachý staví zatím zdrženlivě. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha dostane předsednictvo podrobnou zprávu do měsíce. „Zatím máme k dispozici pouze kusé informace,“ vysvětlil Škromach.

Svoboda začal s „očistou“ klíčových magistrátních odborů

– Nové vedení Prahy vypíše výběrová řízení na ředitele odborů magistrátu i některých příspěvkových organizací. Začne se na odborech, kde mohly být v minulosti problémy. První na řadě by mohl být odbor městských investic, kterému dosud šéfuje Jiří Toman a také odbor městského majetku, jenž zatím řídí Peter Ďurica.

„Neměla by to být hromadná čistka, ale spíše prověření toho, že úředník má odpovídající kvalifikaci,“ vysvětlil včera primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

– K dalším prioritám, které včera rada města pro prvních sto dní svého působení schválila, patří audit důležitých zakázek, smluv a majetkových transakcí města z minulosti. Audit se bude týkat všech mediálně diskutovaných kauz a projektů v hodnotě nad deset milionů korun.

– Analyzovat chce rada také smlouvy se společností Incheba, která provozuje holešovické výstaviště.
Primátor chce rovněž zřídit jednotný portál pro uveřejňování zakázek, smluv a grantů, které přiděluje hlavní město, příspěvkové organizace a městské společnosti. Zveřejňovat by se měly zakázky nad jeden milion korun.

– Nové vedení metropole navíc plánuje zřídit tři nové orgány – Pražskou protikorupční radu (PRAPOR), Pražskou radu pro výzkum a ekonomiku (PRVEK) a Pražskou radu hospodářské a sociální dohody (krajskou tripartitu).

Devítičlenná rada bude fungovat dál

Městská rada bude nadále fungovat bez Plachého v devíti lidech. Jeho kompetenci, tedy životní prostředí dočasně přebírá první náměstek primátora Březina. Boj s korupcí, pravomoc zatím nezvoleného jedenáctého člena rady padl na bedra Aleksandry Udženija (ODS). „Post jedenáctého radního opět nabídneme TOP 09,“ dodal Březina.

Kuloární informace z pražské ČSSD naznačují, že Plachého případ by mohl za jistých okolností znamenat narušení křehké rovnováhy, na které stojí současná koalice ODS a ČSSD. „Pokud by se prokázala Plachého vina, což ovšem nepředpokládám, v zastupitelstvu by ho nahradila Michaela Marková Tominová. Ta patří ke křídlu Jiřího Dientsbiera mladšího, který spojení ODS a ČSSD na pražském magistrátu rozhodně nepodporuje,“ upozornil Deník důvěryhodný zdroj z pražské ČSSD, který si nepřál být jmenován. „Pan Plachý ze zastupitelstva neodchází. Je ale pravda, že jeho náhradnicí je paní Marksová Tominová,“ potvrdil Březina.

Politolog Jiří Pehe řekl v rozhovoru pro Deník: Koalice v Praze? Je hodně pevná!

JITKA EISENHAMMEROVÁ

Praha – Jen tři dny vydržel na postu radního. Sociální demokrat Lukáš Plachý měl mít v kompetenci životní prostředí. Odstoupil kvůli podezření z toho, že byl ochoten předat úplatek stranickému kolegovi. Ten ho na oplátku měl „popostrčit“ na kandidátce do komunálních voleb směrem vzhůru.
Podle politologa Jiřího Pehe je i tak modrooranžová vláda v Praze silná dostatečně.

Myslíte, že korupční skandál kolem sociálního demokrata Lukáše Plachého může způsobit pád vlády na pražské radnici?
Koalice je pevná dost na to, aby sociální demokraté kolegu vypudili z rady. Takže výsledek aféry podle mě bude takový, že bude obětován on, než aby padla koalice.

Takže koalice je pevná dost?
Podívejte se, co všechno pro její vznik museli její členové vydržet. Myslím, že to je jistá záruka pevnosti.

Jaký je důvod tak silných pout, notabene mezi ODS a ČSSD?
Obecně jsou nejpevnější vazby mezi lidmi spjatými zločinem. Myslím, že koalice na pražské radnici je vysoce soudržná.

Existuje něco, co by vládu sociálních a občanských demokratů vůbec mohlo narušit?
Posun by mohl nastat v případě, že by do čela pražské organizace sociálních demokratů byl zvolen Jiří Dienstbier mladší. Potom bychom se mohli dočkat toho, že by část kolegů vyzval k odchodu z koalice.