Ve vinohradské nemocnici v pondělí 10. března zemřel osmaosmdesátiletý herec Radovan Lukavský. Jako první o tom informoval server idnes. Mluvčí nemocnice Jana Jelínková Deníku sdělila, že herec zemřel na srdeční obtíže. „Za poslední dny byl připojen na přístroje, které dýchaly za něj. Dnes v jednu hodinu zemřel,“ upřesnila Jelínková.

Dlouholetý člen činohry Národního divadlavytvořil stovky divadelních, filmových, televizních, ale i rozhlasových rolí. Byl Tomášem Becketem, Sherlokem Holmesem i králem Learem. Také Hafnerem ve Sňatcích z rozumu, buditelem Václavem Thámem nebo poručíkem Kotem v Královi Šumavy. Radovan Lukavský patřil k herecké generaci, která vyrostla na důkladných základech pečlivé jevištní řeči, perfektní znalosti teorie a velké pracovitosti a pokory.

Všichni, kteří s ním pracovali, zdůrazňovali jeho smysl pro pečlivou přípravu a dochvilnost. Naposledy jsme ho mohli vidět ve hře Višňový sad ve Vinohradském divadle. Na prknech domovského Národního divadla se měl objevit v postavě Žebráka v Donu Juanovi, kterého zkoušel do posledních chvil. Premiéry, která se uskuteční tento čtvrtek, se už ale nedočkal.

(Jana Podskalská)