Lubomír Volný v sobotu večer uvedl video na facebookové stránce jednoduchým popiskem – modlitba. Kromě vztahu s policisty a dalším detailům týkajících se protestů proti restrikcím, které mají zabránit šíření koronavirové nákazy, mluvil politik rovněž o ivermektinu. Ten se běžně používá jako antiparazitikum ve veterinární medicíně a v roce 1987 byl přípravek schválen také pro použití u lidí, přičemž pomáhá milionům obyvatel Afriky.

Ivermektin v boji proti covidu podporují lékaři a odborníci sdružení v alianci FLCCC (Front Line Covid-19 Critical Care) v čele s jihoafrickým profesorem Paulem Marikem. Někteří lékaři na Slovensku hlásí, že antiparazitikum v kombinaci s vitamíny a dalšími léky zabírá v začátku koronavirového onemocnění a pacientům po jeho podání nehrozí těžký průběh, který by vyžadoval hospitalizaci na jednotce intenzivní péče.

Demonstrace na Václavském náměstí v Praze 7. března 2021.
Demonstrace v Praze: první skončila záhy, druhá byla v pohybu, policie zakročila

Ivermektin si „oblíbil“ dokonce i český premiér Andrej Babiš (ANO), jenž experimentální lék „řeší osobně“, protože je to „teď velký hit“. Předseda menšinové vlády opřené o podporu komunistů proto pomohl dojednat deset tisíc dávek pro brněnskou Fakultní nemocnici u svaté Anny. Tamní lékaři rovněž pozorují pozitivní výsledky. Jenže ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňuje, že medikament není registrován Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL), a veřejně přiznal, že by si lék obsahující ivermektin nevzal. Lidskému organismu totiž může i uškodit. Kontraindikace této látky se objevují třeba u těhotných žen.

Plané naděje, vzkazuje lékařská komora

Česká lékařská komora (ČLK) se zase brání politickému nátlaku, varuje před „planými nadějemi“. Podobný názor zastává například Jaromír Šrámek, předseda Českého klubu skeptiků a vědec působící v Ústavu histologie a embryologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Jedna z prvních rozsáhlejších studií navíc odhalila, že u pacientů s covid-19 nebyl příliš velký rozdíl mezi placebem a (poněkud kontroverzní) účinnou látkou.

Jenže Volný a tisíce jeho příznivců na sociálních sítích léčbu ivermektinem v zoufalé situaci podoprují a budou ji nejspíš i vyžadovat u zdravotníků. Samotný poslanec začátkem března celý problém velmi svérázně prohloubil, když napsal: „Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci Ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat.“

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr Blatný nechce lék ivermektin používat plošně, sám by si ho nevzal

Podle poslancova sobotního vyjádření bylo možné předat několik dávek ivermektinu také do FN Motol. „Doufám, že si s lékem budou lékaři vědět rady a seberou odvahu. Jsem si naprosto jistý, že si nikdo stěžovat nebude,“ uvedl zastřeným hlasem Volný, jenž „proslul“ odporem proti nošení roušek a respirátorů i potyčkou ve Sněmovně, při níž použil – dnes už legendární – hlášku „jestli tady pudeš, dostaneš flákanec“.

„Posílám energii, aby zabral“

„Ivermektin jsem předala do Motola na ARO. Budu se modlit a posílat energii, aby zabral. Naděje umírá naposledy,“ napsala v komentáři pod Volného příspěvkem uživatelka Dáda Klimešová, jejíž manžel údajně bojuje o život. Poslancovi za podporu vyjadřovala srdčené díky.

Volný se v tomto případě odkazuje také na právní pomoc Elišky Hartlové, seniorka pracující v sociálních službách kandidovala před dvěma a půl lety v komunálních volbách do zastupitelstva Českých Budějovic za Českou stranu národně sociální.

Poslanec Lubomír Volný
Plánují vraždit lidi léčené ivermektinem, spustil Volný. Poslance šetří policie

K Volného kauze se v neděli vyjádřilo vedení pražské nemocnice prostřednictvím sociálních sítí: „Pacienti FN Motol dostávají veškerou možnou lékařskou péči a všechny schválené humánní léky jsou v nemocnici dostupné. Žádné donesené veterinární přípravky pacientům podávané nejsou a nebudou.“

V souvislosti s tím, že ivermektin obsahují rovněž perorální pasty pro koně na odčervení, se internetem šíří také vtipy. „Podle prvních zpráv funguje ivermektin tak dobře, že se několik vyléčených už zapojilo do přípravy na Velkou pardubickou,“ zní jeden z nich odkazující na slavný dostihový závod.