Přesto, že vyšetřování formálně skončí, operativní pátrání bude dál pokračovat. Pokud by se objevily nové stopy či důkazy, bylo by podle mluvčí možné případ otevřít. Vyšetřovatelé za posledních pět let provedli stovky kroků, kterým by se dostali na stopu neznámých pachatelů. Výslechy stovek lidí ani informace z podsvětí však k obvinění někoho konkrétního nevedly.

Nejméně tři dosud neznámí muži přepadli na Evropské třídě v Praze 6 dopoledne 16. září 2002 vozidlo bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, která právě odvážela ze Citibank a dalších objektů peníze. Lupiči byli ozbrojeni a měli výbušninu. Dva z nich byli oblečeni v uniformách zásahové policejní jednotky, jeden byl bez masky, druhý měl přes hlavu pletenou pruhovanou kuklu. Třetí byl v civilu a na hlavě měl karnevalovou masku s gumovým obličejem. Na místě činu stála také bílá felicie s černým nápisem POLICIE. Poslední, i když velice matnou stopou bylo to, že jeden z pachatelů mluvil špatně česky, pravděpodobně s ruským přízvukem. To však mohl předstírat, aby policii zmátl.

Všechna možná podezření se nepotrvdila

Při přepadení nebyl nikdo zraněn. Jednou z prověřovaných verzí byla i možnost, že se na loupeži podílela tříčlenná osádka pancéřovaného vozidla či jiní zaměstnanci agentury. Toto podezření se ale neprokázalo. Stejně jako spekulace o tom, loupež století mohl mít na svědomí gang kolem Davida Berdycha, jehož členové čelí obžalobě z řady zločinů. Mimo jiné údajně pod krytím elitních detektivů páchali v přestrojení za policisty loupeže.

Práce pachatelů loupeže století byla podle policie velice profesionální. Zřejmě věděli, že převážené bankovky nejsou nijak označené, a proto se nemuseli obávat, že je policie vypátrá ve chvíli, kdy začnou utrácet. Ve voze totiž byly peníze, kterými lidé běžně platili v obchodech. Jejich série tudíž nikdo neeviduje.

Také útěk z místa činu byl perfektně naplánován. Pachatelé zmizeli i s obrněným vozem a posádkou. U nádrže Jiviny peníze naložili do tmavého vozidla VW Golf, kterým odjeli. Dodávku zanechali i s posádkou u nádrže. V okrese Beroun za obcí Nenačovice policie později golf nalezla. Lupiči pravděpodobně peníze přeložili do stříbrné dodávky a golf zapálili.