Přechodné ubytovací kapacity jsou nedostatečné. Podle optimistických odhadů se v metropoli zdržuje přes čtyři tisícovky bezdomovců, na nocleh v teple však dosáhne jen každý pátý.

Zástupci Armády spásy jsou přesvědčeni, že loňské tragédie se mohou opakovat. Vedení města je podle jejich středečního vyjádření příliš liknavé v řešení této palčivé otázky. „Je přímo amorální, že v 21. století necháme na ulici zemřít člověka na podchlazení,“ komentoval velitel Armády spásy České republiky Michael Stannett.

Volná lůžka, či nafukovací hala?

„Situace došla tak daleko, že jsme nuceni v nejhlubších mrazech nechávat naše klienty přespávat vsedě na židlích v denních centrech,“ podotkla mluvčí české Armády spásy Pavlína Vopeláková. „Je polovina října, zima se blíží a my stále nevíme, jaká opatření vedení města chystá,“ dodala. Pražský radní Petr Dolínek urychleně reagoval, když prozradil, že by ještě tuto zimu mělo přibýt tři sta nových lůžek.

Prý v dostupných, přesto nenápadných lokalitách. Výběrové řízení už bylo vyhlášeno.

Dolínek uvedl, že toto řešení vyjde Prahu levněji, než stavba nové ubytovny.

Pokud by se na magistrátu nesešlo dostatečné množství nabídek od soukromých provozovatelů ubytoven, pak existuje ještě záložní řešení. „V této chvíli mimo jiné ověřujeme možnost nákupu nafukovací haly. Takové zařízení bude možné podle potřeby rychle umístit v takových lokalitách, kde nepřinese pro místní obyvatele dodatečné problémy,“ shrnul Dolínek.

Podobný recept se v minulosti částečně osvědčil v podobě stanového městečka na letenské pláni. Na stejném principu měl fungovat také mobilní „tábor“ pro bezdomovce na Rohanském ostrově. Tento záměr však nepodpořila radnice Prahy 8. Přes veškerou skepsi zaznělo včera z magistrátu relativně povzbudivé poselství. Sociální výbor posvětil novou koncepci řešení problematiky bezdomovců s výhledem do roku 2022. Nyní ji musí schválit zastupitelstvo hlavního města.

„Počítá s větším množstvím menších center, rozmístěných po celém městě,“ nastínil Dolínek. Podle předlohy by dále například neměla zaniknout Naděje U Bulhara.