Ženy se ještě před dvěma lety průměrně dožívaly 81,9 roku a muži 76,1 roku. Podle statistik za minulý rok ženám naděje dožití klesla o 0,7 roku a mužům dokonce o celý jeden rok.

„Negativní trend můžeme otočit, stačí upravit životní styl a mít 150 minut pravidelného pohybu týdně. Stačí zhubnout pět procent své hmotnosti,“ radí Michal Vrablík, zástupce přednosty III. interní kliniky VFN.

Jednání Krizového štábu hl. m. Prahy k situaci ohledně migrační vlny a nové KACPU ve Vysočanech.
Praha zavře asistenční centrum pro uprchlíky, prý za to může pasivita vlády

Zatímco lékaři zachraňují díky přístrojům typu ECMO a špičkové zdravotnické péči životy, na druhé straně lidé žijí nezdravě. „Musíme nemocím předcházet. Jednoznačně vidíme, že i v době covidu lidé umírali v důsledku chronických oběhových onemocnění. Někteří měli covid v kontextu chronického onemocnění oběhu,“ přibližuje Vrablík.

Za poslední dva roky výrazně narostl počet úmrtí na chronickou ischemickou chorobu srdeční, křivka přitom v posledních deseti letech klesala. Na tuto nemoc srdce v roce 2020 zemřelo 19 171 lidí, na covid-19 to bylo 10 539, tedy o polovinu méně.

Částice viru opičích neštovic.
Šestý případ opičích neštovic v Praze: Cizinec skončil v domácí izolaci

Data například ukazují, že počet úmrtí na kardiovaskulární nemoci je v Česku dvojnásobný oproti zemím západní Evropy. Průměrný Čech žije až dvacet let s nějakou formou nemoci, zatímco Švéd jen tři roky. Podle odborníků za to může zmíněný nedostatek fyzických aktivit, nevhodná strava a hlavně vysoká konzumace alkoholu, v jehož spotřebě je Česko třetí v Evropě, svou vinu nese i kouření, cigaretu si pravidelně dopřává zhruba čtvrtina populace.

Podle Vrablíka je také častý problém v tom, že pacienti nedodržují předepsanou léčbu, polovina z nich do půl roku opouští předepsanou medikaci. „Tělo je designováno na to, aby se hýbalo. Pohyb je mnohem levnější než léčba léky. Poslední dva roky opakovaných restrikcí vedly k tomu, že lidé měli méně pohybových aktivit a my máme více pacientů,“ řekl Vladimír Tuka. Podle něj se lidé méně hýbali, jedli méně zdravě a pili více alkoholu, což zapříčinilo nárůst těchto chorob.