Zavedení anonymizované karty si vyžádali cestující. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v pondělí  uvedla, že jim tímto krokem chce město vyjít vstříc. Praha prý rovněž záměr konzultovala s Úřadem pro ochranu osobních údajů, který doporučil, že by tato varianta měla existovat.

Jeden z typů lítačky si budou moci lidé vysvednout jen osobně

Podle dokumentu, který schválili radní, v případě vydání tohoto typu lítačky bude jméno s fotografií vytištěno pouze na kartě. V elektronickém systému evidence karet a držitelů už žádné informace nebudou, a to ani fotografie a jména. Tento typ lítačky si budou moci lidé vyzvednout jen osobně na kontaktních místech a nebude možné si ji objednat přes internet.

Pořízení lítačky vyšlo město na 8,2 milionu korun 

Druhou novinkou, kterou město zavedlo, je možnost zažádat o vymazání osobních údajů ze systému. To se týká držitelů již vydaných karet. Údaje mají být vymazány nejpozději do 30 dnů od podání žádosti.

Pořízení lítačky vyšlo město podle dřívějšího vyjádření primátorky na 8,2 milionu korun a měsíční náklady na provoz kartového centra jsou 3,2 milionu korun. Opoziční strany kritizují, že město lítačku pořídilo bez otevřeného výběrového řízení. Navíc nenabízí žádné služby, které by lidem usnadnili nákup jízdného.

Čtěte také: Pražští radní projednají lítačku a obnovu části Stromovky