Mluvčí EMS Martin Opatrný například zopakoval, že Lítačka neoprávněně využívá v podstatě celou současnou strukturu Opencard. „K ní není zajištěna žádná podpora a je užívána v rozporu s licenčními smlouvami," řekl. Velmi závažný je podle EMS také údajný hazard s osobními údaji mnoha Pražanů.

„V současné době totiž neexistuje smlouva, která by jasně definovala, kdo má a kdo nemá přístup k osobním datům uživatelů a jak s nimi může nakládat," vysvětlil Opatrný s tím, že městská firma Operátor ICT údajně předala bezpečnostní klíče k systému Opencard soukromé firmě XT-Card, která se podílela na vývoji Lítačky. A tudíž prý není vyloučeno, že citlivé údaje cestujících jsou už nyní v rukou dalších soukromých subjektů.

A nejde prý jen o osobní data samotných uživatelů Lítačky. „V nově upravených podmínkách na vydávání karet nefiguruje termín Lítačka. Používá se pouze nejasný termín čipová karta. Uvedené podmínky jsou pravděpodobně neplatné, protože je jednak neschválila městská rada a nebyla ani dodržena nezbytná lhůta na jejich zveřejnění předem," dodal Opatrný.

Jak již dříve Pražský deník informoval, i z výše uvedených důvodů prý společnost EMS zvažuje zahájení mezinárodní arbitráže vůči hlavnímu městu.

Reakce: Lítačka není plagiát

Proti tvrzením EMS se opakovaně ohradila jak primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO), tak zástupci Operátora ICT i firmy XT-Card. Například její šéf Martin Rejzl ujistil, že Lítačka v žádném případě není plagiátem Opencard. „Programové vybavení, náležející EMS jsme při vývoji Lítačky nijak nezkoumali," vzkázal.

„Nový systém vydávání čipových karet je svébytným systémem fungujícím naprosto samostatně. Je založen výhradně na know-how nového dodavatele. Ten, na rozdíl od EMS nevytváří závislost Prahy na jediné firmě," je přesvědčena primátorka Krnáčová.

Martin Viac z Operátora ICT už dříve připustil, že závislost Prahy na EMS samotným spuštěním projektu Lítačka nezaniká. Kvůli napojení Lítačky na odbavovací systém DOS využívaný dopravním podnikem DOS patří právě firmě EMS.

Odmítl ale jakékoliv ohrožení osobních údajů cestujících a především tezi o plagiátorství. „Nejsme ale blázni, abychom něco kradli. Nic jsme nekopírovali, nic jsme nedělali ilegálně. Ten systém jsme komplet připravili i za pomoci expertů z dopravní fakulty ČVUT. Písemně to doložíme i zastupitelům hlavního města," ubezpečil.

Soud: Praha může dál vydávat LítačkyPraha může dál vydávat karty na MHD s názvem Lítačka, kterou Praha od března nahradila opencard. Soud nevyhověl majiteli opencard, firmě eMoneyServices, a před několika dny zamítl návrh na předběžné opatření. Informaci ČT potvrdil mluvčí firmy EMS Martin Opatrný. Firma namítala, že pražská firma Operátor ICT vydala firmě, která vytvořila systém pro Lítačku, důvěrné informace.

Praha podle mluvčího Víta Hofmana žádnou oficiální informaci o předběžném opatření nemá. „Předpokládáme, že návrh společnosti EMS nesplňoval předpoklady k tomu, aby mu bylo vyhověno. Obecně jsme rádi, že se potvrzuje to, co dlouhodobě tvrdíme – tedy že projekt Lítačka je v pořádku," uvedl.

Firma chtěla opatřením bránit důvěrná data. „Operátor předal firmě XTCard bezpečnostní klíče a další důvěrné informace třetím stranám," vysvětlil mluvčí EMS. Soud jejich návrh zamítl. „Uvedl, že když už k předání dat došlo, nemá cenu tomu zabraňovat," dodal.

Čtěte také: Praze hrozí kvůli Lítačce žaloby i mezinárodní arbitráž