Od září by se podle resortní radní Heleny Chudomelové vůbec neměla otevřít Obchodní akademie s ekonomickým lyceem ve Svatoslavově ulici v Praze 4 a Střední průmyslová škola v ulici V Úžlabině v Praze 10. Další odborné školy pak zřejmě přijdou o první ročníky oborů informační technologie, elektrotechnika či stavebnictví. Podstatně méně studentů bude přijímat i šest gymnázií, zřizovaných hlavním městem.Cílem je prý úspora zhruba pěti milionů korun ročně. Podle zástupců některých dotčených škol jde o cílenou likvidaci, kterou prý s nimi navíc nikdo z vedení města nekonzultoval. Dotčena se cítí být především OA Svatoslavova. Pod petici za její záchranu se v minulých měsících podepsalo asi 4000 lidí, zejména samotných studentů, jejich rodičů a přirozeně i učitelů.

„Je to nekorektní jednání. Ani paní radní, ani nikdo jiný nás o takovém kroku předem neinformoval. Jsme v šoku," konstatovala včera odpoledne zástupkyně ředitelky OA Svatoslavova Jarmila Kvapilová. Podle ní se chystané slučování, respektive zrušení školy dotkne několika stovek studentů.

„Hodlají zrušit nejlepší lyceum v Praze. Je to nepochopitelné," zdůraznila Kvapilová. Radní Chudomelová na druhou stranu ujišťuje, že ředitelé dvou potencionálně slučovaných škol vše dopředu věděli. Totéž prý platí o ředitelích dalších škol, u nichž je od příštího školního roku navrhována redukce prvních ročníků.

„Snažili jsme se navrhnout sloučení škol s podobnými obory tak, abychom tím způsobili co možná nejméně škod," uvedla včera radní. Krok, který však nejprve musí být projednán v příslušném zastupitelském výboru a posléze i v zastupitelstvu hlavního města, byl podle ní nutný.

Studenti neví, co s nimi bude

Možné zrušení dvou středních škol a „osekání" prvních ročníků několika dalších, včetně gymnázií, zřizovaných městem, je podle pražské radní pro školství Heleny Chudomelové nutné a navíc na Prahu, jakožto na zřizovatele v tomto směru tlačí ministerstvo školství.

„Jde o výraznější pokles počtu žáků na středních odborných školách. Zvláště je patrný na průmyslovkách, obchodních akademiích a technických učebních oborech. Inkriminované školy jsou naplněny jen z 38, respektive z 48 procent. Musíme se chovat ekonomicky," vysvětlila Chudomelová s odkazem na vidinu finanční úspory v řádu jednotek milionů korun, které chce nasměrovat zpět do školství.

Úspory i na prvních ročnících

Zhruba čtyři miliony chce město ušetřit samotným sloučením, či zrušením Obchodní akademie a lycea v nuselské Svatoslavově ulici. Ta se má k 1. září 2013 přestěhovat do Obchodní akademie U Vinohradského hřbitova.

Elektrotechnická střední škola se má ze strašnické ulice V Úžlabině přesunout se všemi studenty i učiteli do budovy Střední školy elektrotechniky a strojírenství v Jesenické ulici na Zahradním Městě. Tím ale výčet magistrátem zamýšlených úspor ve školství nekončí. Na dalších třinácti středních školách se budou škrtat první ročníky. O patnáct tříd méně by měly otevřít průmyslovky, vyšší odborné školy i některé obchodní akademie. Sedm prvních ročníků neotevře ani šest pražských gymnázií.

Radní Chudomelová to vysvětluje nezájmem o absolventy některých oborů na trhu práce. „Místo těchto oborů otevřeme jiné, o které by měl naopak zájem být," podtrhla radní. Statistiky jsou podle ní neúprosné.

„Jen pro tento školní rok se pro šest tisíc žáků základních škol, vycházejících z devátých tříd otevřelo celkem devět tisíc míst na středních školách," nastínila radní převis nabídky nad poptávkou. „Ten byl u nás ale částečně způsoben tím, že zvěsti o možném slučování už minulý rok odradily některé potencionální studenty," oponuje například zástupkyně ředitelky OA Svatoslavova Jarmila Kvapilová.

Studenti této školy se slučováním nesouhlasí a neví, co s nimi bude. Předsedkyně petičního výboru za záchranu OA Svatoslavova  studentka Kateřina Šedivá uvedla, že podpis pod petici připojilo více než čtyři tisíce lidí. „Věděli jsme o té možnosti, ale doufali jsme, že se to nestane. Nevíme, co s námi bude od září dál," sdělil Deníku student OA Svatoslavova, který si nepřál uvést své jméno.

Na čtvrtečním zastupitelstvu Prahy 4 se proti slučování OA Svatoslavova vyjádřila většina zastupitelů, včetně vedení radnice. Odvolávali se hlavně na její dlouholetou tradici. „Pro Nusle je škola důležitější, než pro Vinohrady," upozornil například zastupitel Petr Štěpánek.

Mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas včera sdělil, že radnici mohou scházet peníze, které jí magistrát platí za pronájem školní budovy. Jde o necelé tři miliony korun ročně. „Zatím nevíme, jakým jiným způsobem bychom budovu využili," řekl Bigas.

Ředitel magistrátního odboru školství Jiří Pilař dodal, že město výrazně ušetří i na energiích. Například ceny tepla podle něj v posledních letech výrazně stouply. Jeho dodavatelem je městská společnost  4-Energetická, jejíž činnost v současné době prověřuje policie.