První hlášení kvůli bouřce, silnému dešti a krupobití začala přicházet před 18. hodinou. Hasiči nejprve vyjížděli na severní a severozápadní část Prahy. Silný déšť se postupně přesouval do centra města.

| Video: Youtube

"V terénu byly profesionální i dobrovolné jednotky. Do 20. hodiny, kdy se situace uklidnila, zasahovaly u osmdesátky událostí. Jednalo se o popadané stromy, nalomené větve a zatopené sklepy," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Voda zatopila podzemí Státní opery

Nejvíc práce hasiči měli v suterénu nové budovy Národního muzea, kde jsou prostory Státní opery (zkušebny, režie a technické zázemí). "Natekla tam dešťová voda a způsobila značné škody. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Holešovic a dobrovolná jednotka z Řep," doplnil Kavka.

"Proudy dešťové vody nezvládla zachytit kanalizace," uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Fotogalerie: Bouřka zatopila podzemí Státní opery

Kromě jednotky HZS hl. m. Prahy byly také v terénu také hasiči pražského dopravního podniku a Správy železnic. A pomáhali i dobrovolní hasiči z celé Prahy. 

Padaly kroupy

Ve Vršovicích největší bouřka trvala asi čtvrt hodiny. Přitom padaly kroupy, z nichž ty největší měly více než centimetr v průměru. Po patnácti minutách od prvního zahřmění už například Vršovickou ulici skrápěl jen silnější déšť bez blesků, hromů a krup.

Jakmile bouřka polevila, vystřídaly v ulicích Prahy 10 burácení hromů hasičské sirény.

Komplikace v dopravě

Bouřka zkomplikovala dopravu. Kvůli poruchám nemohly vlaky několika úseky projíždět vůbec, nebo pouze s omezením.

Zabezpečovací zařízení kvůli bouřce nefungovalo například v úseku Protivín - Beroun. Mezi Březnicí a Pískem kvůli tomu byla zavedena náhradní autobusová doprava. Zásah bleskem způsobil poruchu také na trati mezi Kralupy nad Vltavou a pražskou Hostivaří. Stála kvůli tomu dálková i regionální doprava, provoz tam byl obnoven zhruba v 19:30.

Výrazně omezen byl i vlakový provoz v hlavním městě na trati do Rakovníka, důvodem byla porucha zabezpečovacího zařízení ve Veleslavíně. Zabezpečovací zařízení nefungovalo ani v Horních Počernicích, vlaky na trati do Vysočan nabíraly až půlhodinové zpoždění. 

Kvůli bouřce bylo riziko, že spoje PID budou nabírat zpoždění, některé byly úplně zrušeny. Informoval o tom PID na sociální síti. Seznam mimořádností mohou cestující sledovat ZDE.

Středeční bouřka u Muzea. | Video: Denník/Radek Cihla

Podle Technické správy komunikací hlavního města Prahy se kvůli vodě na vozovce uzavřel Zlíchovský tunel. PID také varovala před krátkodobým omezením provozu kvůli počasí.

Voda zatopila také odbavovací halu hlavního nádraží v Praze. Podle Správy železnic přitekla po sjezdové rampě, která přivádí auta k odjezdovým tabulím v horní části budovy. "Natekla do obchodů i pokladen dopravců, které ale v omezeném režimu fungují. Následky hodinu odstraňovali drážní hasiči, úklidový servis i ochranka. Nádraží je v provozu a vlaky jezdí!" uvedla na sociální síti Správa železnic.

Říčka Botič v Nuslích vystoupala kolem půl sedmé na první povodňový stupeň, který znamená bdělost.

Část Nuslí v okolí náměstí Bratří Synků je zhruba od 18:30 bez proudu.

Bouřka ovlivnila vysílání České televize (ČT). Jak uvedla ČTK, krátce po 18. hodině udeřil silný blesk v blízkosti budovy zpravodajství ČT na Kavčích horách. Podle mluvčí ČT Karolíny Blinkové po úderu nastal krátkodobý výpadek satelitní distribuce a bylo přerušeno vysílání ČT1. 

Bouřka zasáhla i okolí Prahy

Silná bouřka zasáhla ve středu po 18. hodině Především Beroun, Černošice, Brandýs nad Labem-Starou Boleslav a Říčany. Hasiči zasahovali také na Příbramsku a Mělnicku. "Mezi 19. a 20. hodinou přibylo 22 událostí v souvislosti s bouřlivým počasím. 12 popadaných stromů (4x Beroun, 3x Příbram. 6x čerpání vody (3x Příbram, 2x Beroun) a 3x jsme odstraňovali nebezpečné stavy (2 události na Berounsku a jednu v Příbrami)," uvedli středočeští hasiči na svém twitterovém účtu, kde počty výjezdů pravidelně aktualizují. 

Například do 19. hodiny odstraňovali 17 popadaných stromů. "Nejčastěji na Příbramsku (7 událostí), Praze-západ (5 událostí) a Mělnicku (3 události). 3x jsme čerpali vodu 2x na Praze-východ a jednou na Mělnicku. 4x jsme odstraňovali nebezpečné stavy," informovali. V noci následovaly další zásahy. Od třiadvacáté hodiny do čtvrteční šesté hodiny ranní vyráželi hasiči čtyřikrát kvůli spadlým stromům (3x Mladá Boleslav a jednou Nymburk). Řešit museli také jeden nebezpečný stav, tentokrát šlo o jiskřící sloup na Mladoboleslavsku.

Výstraha meteorologů

Před silnými bouřkami varují meteorologové i ve čtvrtek. "S místními bouřkami musíme počítat i na dnešní odpoledne a večer. Na některých místech mohou být i intenzivní s přívalovým deštěm kolem 30 m. Odpolední teploty dosáhnou 30 °C a v pátek se dostanou jen slabě nad touto hranici," uvedli na twitteru.

Po intenzivních bouřkách se mohou rychle rozvodnit malé toky, voda může zatopit podchody, podjezdy a sklepy nebo podemlít komunikace.

„Zejména v oblastech, kde je již vyšší nasycení území po předchozích srážkách, se může vyskytnout i přívalová povodeň,“ uvedl ČHMÚ. Lidé by měli kvůli silnému větru zajistit okna, dveře, skleníky nebo volně položené předměty a při bouřce jezdit po silnicích velmi opatrně.