Současné vedení metropole vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání se vedlo korespondenčně. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři z dokumentu reagovala odmítavě, na poslední urgenci pak vůbec, což vedlo koalici Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) k návrhu celou smlouvu vypovědět. Zástupci Číny několikrát uvedli, že postoj Prahy poškozuje česko-čínské vztahy.

Pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která s návrhem na vypovězení přišla, agentuře ČTK v pátek sdělila, že schválení zmíněné části smlouvy bylo nestandardní. „Do smlouvy o spolupráci mezi hlavními městy politická deklarace nepatří. Nesouhlasím s tím, aby Praha takto dávala najevo podporu autoritářského režimu, který v Číně panuje,“ uvedla.

Vypuštěním zmíněné části dá podle ní Praha najevo nesouhlas s tím, že jsou v Číně porušována lidská práva. „Čínská strana odmítla jednat o vypuštění politického článku o uznání politiky jedné Číny, takže výpověď dohody je jediná možnost,“ dodala Marvanová v pondělí prostřednictvím twitterového účtu. Smlouvu podle ní chce Praha smlouvu vypověděť rychle: „Nemá smysl se další rok bavit o vztazích Prahy a Číny, protože to nás jen zdržuje.“

„Spolupráci s Čínou neodmítáme. Není ale žádný důvod k tomu, aby podmínkou oboustranné spolupráce bylo uznání politiky jedné Číny. Dodržování lidských práv je pro nás zásadní,“ tweetoval Jiíř Pospíšil, šéf zastupitelského klubu Spojených sil a předseda TOP 09.

Vláda politiku jedné Číny respektuje

Magistrátní lídr Prahy sobě a starosta sedmé městské části Jan Čižinský se na sociální síti vyjádřil tak, že lidská práva jsou víc než panda v zoo. Čižinský připomněl, že ještě jako člen koalice pod vedením hnutí ANO (tehdy za KDU-ČSL) hlasoval proti smlouvě. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) už minulý týden prohlásil, že jedním z důvodů pro vypovězení smlouvy bylo mlčení místo odpovědi z čínské strany.

Smlouva s Čínou z roku 2016 zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky. Tehdejší opozice z řad TOP 09 a ODS uváděla, že podobné klauzule do smluv mezi městy nepatří a nemá ji tam kromě Prahy žádné z evropských měst. Tehdejší vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoologické zahrady. To se však nestalo, byť se ve věci chtěl angažovat i prezident Miloš Zeman, který kvůli tomu kritizoval Miroslava Bobka, ředitele Zoo Praha.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zdůraznili, že vláda politiku jedné Číny respektuje, ale nemůže ovlivňovat kroky demokraticky zvolené samosprávy. Spor o smlouvu mezi Pekingem a Prahou zasáhl vztahy s Čínou, které už předtím nebyly ideální. Před rokem do nich zasáhlo varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před výrobky čínských firem Huawei a ZTE. Čína se proti tomu ohradila a čínský velvyslanec o situaci jednal s Babišem, premiér však následné výroky diplomata označil za lži.

Školení záchranářů. Jinak nic

Na postup Hřiba a spol. Čína zareagovala kromě veřejných deklarací i tím, že začala rušit domluvená vystoupení pražských souborů, například Pražské komorní filharmonie. Jednalo se však i o rušení vystoupení souborů, které Praha nezřizuje a její jméno mají pouze v názvu. „Primátor nyní jedná se soubory, aby jim pomohl najít jim jiná alternativní vystoupení. Budeme se jim snažit pomoct, jak to jen půjde. Věřím, že je mezi nimi řada hudebníků, kteří považují za důležité dodržování politiky lidských práv,“ řekla radní Marvanová.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR se navíc dosud nepodařila naplnit očekávaní ohledně přislíbených investic Číny v Česku. Nedaří se podle něj ani odstraňovat bariéry pro vstup českých firem na čínský trh. „Z naší strany jsme Číně, respektive Pekingu, poskytli školení záchranářů. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by si na tom nedělala své jméno PPF banka. Vyzdvihla bych ale, co ta smlouva nepřinesla. Jedním z příslibů Adriany Krnáčové bylo, že budeme mít v zoo pandu a ve městě čínské investice. Nemáme však nic z toho. Proto si myslím, že od této smlouvy v současnosti nelze nic očekávat,“ řekla Michaela Krausová, předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů, která zastupovala na tiskové konferenci nachlazeného primátora Hřiba. Ještě předtím na twitteru uvedla: „Třicet let od sametové revoluce si musíme připomínat, že svědomí není na prodej.“

„I pan prezident Zeman řekl, že čínská strana překročila mantinely. Pokud Peking stojí o spolupráci s Prahou, ať to postaví na normální sesterské spolupráci a ne, že ji bude vnucovat své politické postoje podporující režim v Číně. To není role Prahy,“ prohlásila po jednání městské rady Marvanová. Její kolegyně - radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě) - teď podle Marvanové jedná o uzavření sesterské smlouvy s Vídní. „Je s podivem, že ji dosud nemáme. Z té by mohly vyplynout různé příležitosti, například kulturní výměny,“ dodala Marvanová.