„My to nejdřív podepíšeme, pak vám k tomu něco řekneme,“ uvolnil atmosféru hned na začátku slavnostního aktu budoucí pražský primátor Hřib. Po volebních lídrech tří koaličních partnerů ke stolu s deskami a propiskami přistoupili ještě budoucí náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), kandidát na radního Adam Zábranský (Piráti) a nová radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě).

Hřib pak využil předvolební slogan Pirátské strany a řekl: „Jsem rád, že jsme skutečně na prahu změny (pirátské heslo šlo číst i jako na Prahu změny - pozn. red.). Přineseme takové změny, které si naše hlavní město zaslouží. Věřím, že naše koalice bude fungovat bez problémů, protože máme velice kvalitní program, na kterém jsme se shodli. Do rady navíc máme nominovány odborníky pro všechny gesce. Věřím, že se Praha posune v následujících čtyřech letech dál.“

Podle Čižinského koaliční zastupitelé chápou politiku jako službu. „Jsme připraveni fungovat jako zaměstnanci svých sousedů, průhledně a řádně spravovat město,“ řekl starosta Prahy 7. Pozdravem „milí sousedé“ už „nakazil“ také Pospíšila, který označil pondělní podpis koaliční smlouvy za historickou chvíli.

„Koalici s názvem Spojené síly pro Prahu jsme vytvořili, abychom změnili politickou mapu v Praze, nahradili hnutí ANO a přivedli na magistrát odborníky, díky podpoře voličů jsme toho dosáhli,“ rýpl si drobně europoslanec a předseda TOP 09 do končící rady v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou. „Osobně udělám maximum, aby koalice nezklamala důvěru voličů. Náš závazek je, abychom za čtyři roky naplnili program. Aby Pražané viděli, že v tak krásném a velkém, ale složitém městě je možno dobře vládnout.“

Opozici vádí program i neúčast lídrů v radě

Nová pražská koalice se podle programového prohlášení zaměří na stavbu silničních okruhů a metra D, umožní výstavbu na brownfieldech a chce také opravovat byty a přidat peníze učitelům. V plánu má vysazování nových stromů a hodlá více komunikovat s veřejnost a radnicemi jednotlivých městských částí. Analýza Pražského deníku však ukázala, že na začátku roku 2015 koalice Krnáčové a spol. představila obsahově velmi podobný dokument.

Nové radní budou volit zastupitelé ve čtvrtek a společně i s primátorem by se měli sejít na první oficiální jednání rady v úterý 20. listopadu. "Předpokládám, že to tak bude. Rád bych už začal projednávat konkrétní materiály, ale ještě musíme na společné schůzce probrat, které to budou," řekl agentuře ČTK Hřib. Radní na prvním jednání budou muset nejdříve odhlasovat rozdělení kompetencí, pak by začali projednávat konkrétní materiály. Rada se má stejně jako dosud scházet vždy v úterý ráno.

Zábranský ČTK řekl, že před jednáním rady se budou její členové pravidelně setkávat a vzájemně se seznámí s tématy a dokumenty, které chystají přednést v radě. Tyto schůzky se budou konat zřejmě každé pondělí. Podle Zábranského by se na pondělky mělo přesunout rovněž tzv. operativní jednání rady, kdy je projednáván a schvalován program úterního jednání.

Říjnové volby v Praze vyhrála těsně ODS a získala 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. ANO disponuje 12 mandáty. Opozičním stranám se nelíbí, že program je „vágní“ a některé plánované projekty už běží zásluhou dosluhující Rady hl. m. Prahy. Klíčové body – třeba v dopravě – zřejmě přesto podpoří.

ODS i ANO navíc velmi důrazně vyzývaly Čižinského a Pospíšila, aby jako volební lídři přijali odpovědnost a zasedli ve vedení metropole. Oba však budou „pouze“ šéfy zastupitelských klubů a budou pokračovat v parlamentní práci.