Lídr jedné z kandidátek ČSSD v Praze Miroslav Poche rezignuje na všechny stranické funkce. ČTK to řekl předseda pražské sociální demokracie Petr Hulinský. Na kandidátce však zřejmě zůstane. Pražský volební lídr Jiří Dienstbier mladší se ovšem domnívá, že by měl Poche odstoupit i z kandidátky. Dnešní Hospodářské noviny (HN) napsaly, že Poche dal loni své straně skrytě peníze přes několik členů, kteří pak několikasettisícový sponzorský dar vykázali jako členské příspěvky. Podle Hulinského jednal Poche v rozporu se stranickými principy.

Případem se bude zabývat také stranické vedení, které se sejde tento pátek. ČTK to řekl místopředseda Zdeněk Škromach. Ústřední manažer ČSSD Jiří Havlíček trvá na tom, že je účetnictví ČSSD v naprostém pořádku. Na všechny dary strana sepisuje darovací smlouvy. „Je to osobní selhání, za které musí Poche nést důsledky,“ dodal.

Na kandidátce zůstane

Hulinský dnes o záležitosti s Pochem mluvil. „Jednal v rozporu s tím, jak v ČSSD postupujeme,“ řekl o něm Hulinský bez bližších podrobností. Poche je v současnosti místopředsedou pražské ČSSD. Působí jako zastupitel hlavního města a placený předseda výboru pro infrastrukturu. Do zastupitelstva opět kandiduje, je lídrem v jednom ze sedmi volebních obvodů.

Na kandidátce Poche zřejmě zůstane. „V této fázi už nemůžeme na kandidátních listinách nikoho měnit,“ uvedl Hulinský. Strany mohou týden před volbami jednotlivé kandidáty pouze škrtat. To ale pražská ČSSD asi nechce. Podle Dienstbiera by ovšem Poche měl opustit i kandidátku do pražského zastupitelstva. Stejný požadavek má i Škromach.

Dnešní HN píšou, že Poche svým krokem znevěrohodnil hospodaření ČSSD. Deník míní, že Poche vlastně „popsal cestu, jak do stran mohou nekontrolovaně proudit peníze“.

Přiznal se

Poche se ke skrytému daru sám přiznal. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň. Podle listu se však zbytečně přiznal k úmyslu porušit zákon. Politické strany totiž peníze ze sponzorských darů či členských příspěvků danit nemusejí. Podle experta Komory daňových poradců Jiřího Topinky jde o porušení zákona o účetnictví.

Pražská ČSSD dnes rozhodla, že daruje 200.000 na dobročinné účely. „Nesprávně nabyté prostředky si rozhodně ČSSD nemůže na svoji činnost ponechat,“ poznamenal Hulinský. Pražská buňka sociální demokracie podle svého předsedy také zadá audit hospodaření organizace za rok 2008 a 2009.

Sociální demokraté zažili snad největší aféru se sponzorským darem před volbami v roce 1998, kdy přijali od jednatele vytunelovaných CS Fondů Josefa Matoulka 860.000 korun. Dar zprostředkoval tehdejší předseda pražské ČSSD Karel Šplíchal.

Problémy s dary měly v minulosti i jiné politické strany. ODS například vykazovala v roce 1995 fiktivní sponzory, kterými kryla svého mecenáše, bývalého tenistu Milana Šrejbra. Případ vedl v roce 1997, kdy vyšla aféra najevo, k pádu vlády Václava Klause.