Již počátkem nového roku zemřel v Praze muž, který přespával na ulici. K podobným tragédiím by při tom vůbec nemuselo docházet. Jako každoročně má i letos hlavní město připraveno dostatečné množství míst v noclehárnách. Tým odborníků se tentokrát navíc zaměřil na snižování bariér, které občas v minulosti lidi bez domova od vyhledání noclehu odrazovaly.

Nově jsou na noclehárnách ve vybraných prostorách k dispozici pelechy a zimní kotce pro psy, se kterými jejich majitelé dříve raději zůstávali venku. Pomoc letos snadněji získají také lidé se zdravotními komplikacemi, pro které je nově zajištěna možnost ubytování v azylovém domě s ošetřovatelskou péčí nebo na specializované ubytovně.

Pouhé povšimnutí může zachránit život

I tuto zimu jsou každou noc v ulicích v pohotovosti terénní týmy. Jejich členové nabízejí lidem bez domova možnost a případně zprostředkování přenocování v teple pod střechou. Magistrát ale vyzývá i veřejnost, aby se zapojila. Někdy stačí si člověka v nouzi jen všimnout a přivolat mu pomoc.

„V mrazech jde lidem na ulici o život. Jsou pro ně připravené noclehárny, kde mohou přenocovat a najíst se, ale je důležité, aby o pomoci věděli. Ulice, parky i zákoutí pravidelně obchází terénní sociální týmy, chci ale poprosit o všímavost také veřejnost. Pokud večer nebo v noci potkáte člověka v nouzi, pomoc mu můžete přivolat na lince 156. Strážníci přijedou, nabídnou noc v teple a mohou i zprostředkovat odvoz terénním týmem,“ řekla radní pro sociální politiku Milena Johnová.

„Pomoci mohou lidé pěti způsoby. Nejdůležitější je umět přivolat pomoc strážníků, ale možné je také darovat například oblečení nebo trvanlivé potraviny, přispět finančně, zapojit se dobrovolnicky, nebo si jen zjistit o situaci lidí na ulici víc informací. Děkuji všem, kteří pomáhají – veřejnosti i pracovníkům sociálních služeb, kteří pracují v zimě se speciálním nasazením,“ dodala radní.