Potměšil, který byl v prosinci 1989 vážně zraněn při dopravní nehodě při cestě z jednoho z revolučních mítinků, věří tomu, že si díky dnešnímu svátku mnoho lidí uvědomí, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmost.

Mši vedl plzeňský biskup 

„Musíme být neustále aktivní v tom, abychom si chránili a podporovali a nesli principy svobody a demokracie a toho, že je přirozené mít právo na osobní svobodnou volbu, rozhodovat se sám za sebe a přijmout odpovědnost za své kroky," řekl herec.

Mši, kterou už osmým rokem organizuje pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL), vedl plzeňský biskup Tomáš Holub. Zazněly na ní přímluvy například za lidi, kteří trpí v totalitních režimech, za mír a bezpečí ve světe, ale i za politiky, aby sloužili ve prospěch všech. Mezi přítomnými byli předsedové lidoveckých frakcí ve Sněmovně a v Senátu Jiří Mihola a Petr Šilar nebo europoslanec Pavel Svoboda.

Ideály sametové revoluce byly velmi vysoko 

Mihola označil svátek Dne boje za svobodu a demokracii za velmi důležitý. „Pamatuju si události následující po 17. listopadu 1989 jako ještě ne ani osmnáctiletý student. Je to pro mě vzpomínka stále živá, prožíval jsem to tehdy naplno," řekl Mihola.

Podotkl, že ideály sametové revoluce byly velmi vysoko. „Jak čas plyne, některé se možná trošku pozapomněly a některé se nepodařilo naplnit asi tak, jak si lidé vysnili. Důležité je ale ideály mít a připomínat si je," uvedl Mihola.

Čtěte také: Lidé si u Hlávkovy koleje připomněli oběť studentů z roku 1939