„Po té události, která se odehrála loni v Praze 6 každému starostovi zůstala celá řada otazníků, jak on by se se situací vypořádal," řekla novinářům starostka Jana Černochová (ODS). V dalších dnech chce cvičení vyhodnotit a stanovit seznam míst, kde by měly být cisterny umístěné a seznam osob, kterým je třeba vodu donést domů, protože si pro ni sami nemohou dojít, třeba kvůli zdravotnímu stavu.

„U menších havárií si vodu distribuujeme sami. Pokud by došlo k větší havárii, jsme domluvení s Českým červeným křížem, že by nám poslali dobrovolníky," vysvětlil generální ředitel PVK Petr Mrkos.

Zkouška rychlosti 

Praha 2 je první městskou částí, která PVK s požadavkem na tak rozsáhlé cvičení oslovila. „Vyzkoušeli jsme si, jak rychle se sejde krizový štáb, jak nám budou schopní pomoct s informovaností, jak bude fungovat městská policie," dodal Mrkos.

Do hodiny bylo v ulicích deset cisteren s asi 220 kubíky vody. Každý další den by se přiváželo asi 130 dalších kubíků. Zhruba stejně velký počet obyvatel jako dnes na Vinohradech loni PVK zásobovala nouzově pitnou vodou v Dejvicích čtyři dny.

Obyvatelé Dejvic a Bubenče loni zůstali bez pitné vody od 24. do 28. května. Kvůli vodě kontaminované bakteriemi a viry onemocnělo přes čtyři tisíce lidí, z toho 33 skončilo se střevními potížemi na nemocničním lůžku. Hygienici poté nařídili plošné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A.

Policie letos v březnu obvinila dva lidi ve věku 60 a 54 let, za obecné ohrožení jim hrozí až pětileté vězení. Vyšetřování potrvá nejspíš do ledna příštího roku, kriminalisté musejí vyslechnout několik stovek lidí.

Příčinou havárie byl průsak z kanalizace, která vedla nad vodovodními trubkami. Kanalizace pochází z roku 1925, vodovod byl pod ni uložen v roce 1960. O křížení prý nebyla žádná zmínka v projektové dokumentaci ani v mapách. Potrubí se v současné době opravuje.

Čtěte také: Obce z okolí Mníšku se za 220 milionů napojily na Želivku