Na jeden projekt mohou lidé čerpat až 300 tisíc korun. Celou částku chtějí využít například projekty na rozšíření dětských hřišť na Jarově a náměstí Jiřího z Poděbrad nebo na vybudování nového v ulici Horní Stromka na Vinohradech nedaleko metra Želivského.

Za stejnou částku občané Prahy 3 plánují také květinové záhony s lavičkami, úpravy zahrad u školky a školy na Jarově, úpravy okolí klubu seniorů v Hořanské ulici nebo pořídit dřevěný amfiteátr do některého z parků. Téměř celou částku chtějí vyčerpat také projekty na boxy pro parkování kol či kočárků nebo vybudování keramické dílny v centru MamaHelp.

Bezpečné zóny i úprava schodů

Mezi dalšími projekty je například úprava schodů v ulici Pod Lipami, vytvoření bezpečné zóny před školou na náměstí Jiřího z Poděbrad nebo zastřešení pramene nad Krejcárkem. Lidé chtějí upravovat také skautské klubovny nebo prostory organizace poskytující služby pro osoby se zdravotním postižením.

Všechny projekty se pravděpodobně do hlasování nedostanou. Městská část totiž nesmí investovat do cizího majetku. Dál jednat bude muset i třeba o zrušení cyklootočky v Jeseniově ulici, protože jde o dopravní opatření.

Takzvaný participativní rozpočet umožňuje, aby lidé sami podávali návrhy, jak využít peníze obce, a následně vybrali projekt, který se uskuteční. Zkušenosti s tímto typem rozpočtu mají třeba Bratislava nebo Varšava.

Může se zapojit každý

Každý hlasující může podpořit projekt, který se mu líbí, nebo hlasovat proti tomu, který nechtějí. Možné tak je podpořit více projektů. Ty, které získají nejvíce kladných hlasů, se uskuteční.

Jako první s participací občanů na rozdělení peněz z rozpočtu začala Praha 10, projekty už má vybrané a připravuje jejich realizaci. Zapojila se také Praha-Zbraslav, projekt připravuje Praha 8. Magistrát peníze, které do něj investují městské části, navýší na dvojnásobek.

Čtěte také: Praha 3 vítá, že by mělo na nákladovém nádraží vzniknout víc bytů