Akce svolané přes facebook a konané již pošestnácté v odbavovací hale na Hlavním nádraží se zúčastnilo několik stovek lidí, mnozí se spontánně přidávali na místě. Základ zpěváků tvořili členové Mikrochoru a Chrámového sboru sv. Ducha, doprovodný orchestr se skládal převážně z členů Komorního orchestru akademie. "Jinak je to ale soubor KMČ, tedy Kdo má čas," uvedl organizátor akce a dirigent Lukáš Prchal.

Vedle sólistů Veroniky Vítové (soprán), Martiny Bauerové (alt), Jakuba Turka (tenor) a Lukáše Hynka Krämera (bas) a členů sboru si mohli zazpívat i kolemjdoucí, kteří obdrželi od organizátorů noty. Mezi přítomnými bylo mnoho dětí. Dospělí si vzájemně přáli k Vánocům a někteří si k tomu dopřáli i skleničku alkoholu. Stejně jako loni s notami pod paží dorazil mezi pěvce zpěvák a moderátor Ondřej Hejma. Někteří přihlížející přišli cíleně, jiní se s kufry v rukách zastavili jen cestou na vlak. "Ráda bych si koncert vychutnala až do konce, ale bohužel mi další vlak jede až za dvě hodiny," posteskla si jedna z pospíchajících žen. Vedle vánoční mše odměněné velkým aplausem si přítomní vyslechli několik vánočních písní.

Přečtěte si: Deset způsobů, jak zabavit děti na Štědrý den

Davy lidí, mezi nimi mnoho zahraničních turistů, oblehly odpoledne místo na Kampě pod Karlovým mostem, kde zazněla "Rybovka" v provedení pěveckého studentského sboru Besharmonie, který vznikl na podzim roku 2000 na Gymnáziu Jaroslava Heyrovského. Jeho největší část tvoří současní a bývalí studenti a studentky Gymnázia Jaroslava Heyrovského a Gymnázia Nad Kavalírkou, kde sbor také jednou týdně zkouší. Sbormistrem je od začátku Libor Sládek, vyučující hudební výchovy na gymnáziu Nad Kavalírkou, který v roce 2000 zvítězil v anketě o nejoblíbenějšího učitele v ČR Zlatý Amos.

Rybova vánoční mše poprvé zazněla na svátky narození Ježíše Krista roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále. Oblibu získala v první polovině 19. století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla.

Čtěte také: Silvestrovská předsevzetí, která asi zase nesplním