Uctít památku se rozhodli i zástupci ukrajinské menšiny, která do České republiky uprchla před válkou. Ti na místo položili květiny se vzkazem, na kterém v překladu do češtiny stojí „Ukrajina sdílí vaší bolest. Modlíme se za Tebe Turecko."

close Květiny na památku obětí ničivého zemětřesení u velvyslanectví Turecké republiky v Praze 6. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Květiny na památku obětí ničivého zemětřesení u velvyslanectví Turecké republiky v Praze 6.

Turecko a Sýrii zasáhlo v pondělí 6. února časně ráno ničivé zemětřesení o síle 7,8 stupně. Kolem poledne bylo zaznamenáno ještě další zemětřesení tentokrát o síle 7,6 stupně. 

Počet obětí zemětřesení přesáhl již 5 000. V Turecku zemřelo nejméně 3 419 lidí. Otřesy tam zasáhly deset provincií a zraněných je nejméně 20 426 lidí. V Sýrii podle posledních údajů zemřelo nejméně 1602 lidí.

Situaci v zemi ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které vezou pomoc.

Na pomoc do Turecka vyrazili i pražští hasiči. Spolu s nimi vyrazili na místo katastrofy i kolegové z Ostravy. Celkem do terénu vyjelo 68 záchranářů specializovaných na vyhledávání zavalených a zasypaných lidí. Přidali se k nim i kynologové pražské městské policie. Mise je zatím stanovana na 10 dní. 

Český tým byl prvním zahraničním profesionálním USAR týmem, který na pomoc do Turecka dorazil. Jeho část již zahájila průzkum zemětřesením zasaženého města Adiyaman.