Z oken pražského velvyslanectví USA v pondělí vlály duhové vlajky na podporu homosexuálně orientovaných lidí, protože většina obětí střelby patřila k této komunitě. Americký prezident Barack Obama čin označil za terorismus.

Velvyslanec děkoval za podporu

„Není to jen největší útok na LGBT komunitu v USA, ale i vůbec největší masový útok v USA," řekl americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro. Přestože se IS k masakru přihlásil, o motivu střelce se stále jen spekuluje.

Podle některých názorů za vším mohla být Mateenova homofobie, to zmínil i jeho otec. „Jeho nenávist vytryskla v gay klubu na Floridě, mohlo se to ale stát kdekoli jinde," připomněl ambasador. Na nenávist zareagujeme tak, že se spojíme a budeme bránit své hodnoty, které zahrnují toleranci i diverzitu ve všech jejích formách, dodal. Česky pak „českým přátelům" poděkoval za dnešní „obrovskou podporu".

Na setkání zorganizovaném Platformou pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) promluvila také náměstkyně ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera Martina Štěpánková.

Jan Kozubík z platformy PROUD uvedl, že děsivé na smrti všech je to, že klub založila žena, jíž zemřel bratr nemocný virem HIV. Klub měl být komunitou, kde se budou všichni svobodně scházet a cítit se jako doma. Na útok ale podle něj nelze reagovat strachem a kvůli strachu ztrácet svobodu. Krátké projevy skončily minutou ticha.

Pietní akce v Evropě

Památku zabitých uctívají lidé i jinde v Evropě. Pietní akce se v poledne konala v Berlíně, v Paříži se večer rozzáří Eiffelova věž americkými a duhovými barvami. Londýnští organizátoři pochodu za práva homosexuálů gay pride o víkendu připomenou oběti střelby minutou rozjímání.

Střelec byl dlouholetým zaměstnancem největší světové firmy pro bezpečnostní služby G4S. Od agentury měl střelec k dispozici služební zbraň, ale zda ji při útoku použil, není známo. Policie zatím uvedla, že útočník měl pušku a pistoli, které si legálně pořídil asi před týdnem.

Střelba jako předvolební téma

Pravděpodobný republikánský prezidentský kandidát Donald Trump po masakru na Floridě zopakoval svou dřívější výzvu k zákazu vstupu zahraničních muslimů do země a vyzval Obamu k rezignaci za to, že ignoruje hrozbu radikálního islámu.

Demokratičtí zákonodárci naopak vystoupili s novými požadavky na zpřísnění prodeje střelných zbraní. Pravděpodobná prezidentská kandidátka demokratů Hillary Clintonová řekla, že je třeba lepší prevence, nikoli démonizace muslimů. Masakr tak může podle komentátorů zasáhnout i do prezidentské volby.

Čtěte také: Zeman varoval před likvidační válkou a vybídl ke spojení sil proti terorismu