Vedení městské části projekt hodnotí jako úspěšný a připravuje jeho pokračování. Doposud se do akce zapojilo 1156 občanů z Prahy 1, což je přibližně 5 % obyvatel a 155 obchodníků.

V Kyjově jako v prvním městě v Česku odstartoval systém, který kombinuje výhody lokální měny a slevových poukázek.
Republikový unikát: v Kyjově lidé platí correnty, novou lokální virtuální měnou

„Praha 1 byla během covidu úplně mrtvá, cílem bylo vrátit sem poptávku. Směřovali jsme na provozovny, kam chodí místní. Menší zájem je mezi restauracemi, jelikož jsou hospody už plné, turisté se vracejí,“ řekl zastupitel Petr Stuchlík (ANO), který projekt připravoval.

Projekt počítal celkem s dvěma miliony korun, které se prostřednictvím tisícikorunových kreditů mohly rozdělit mezi dva tisíce lidí, přihlásit se mohl každý, kdo si požádal. Zájemci pak mohli přijít kredity utratit do některé z provozoven zapojených do projektu, uplatnit z nich mohli vždy jen polovinu útraty, pokud jejich účet činil například sto korun, padesát korun zaplatili ze svého a zbytek hradili z kreditu.

Další podpora

„Řekli jsme, že otestujeme zájem občanů, vidíme, že je velmi dobrý. Uvidíme, co dál. Máme řadu podpůrných programů například v kultuře," řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Corrency koncem června končí, radnice má pak v plánu připravit další podpory. Cílit chce především na rodiny, které trápí prudká inflace.

Corrency bylo poprvé otestováno loni na jaře v Kyjově, o čemž Deník již dříve informoval. Mezi více než 1500 kyjovských občanů bylo tehdy ve formě kreditů (correntů) rozděleno 800 tisíc korun. Do místní ekonomiky se nakonec dostaly dva miliony korun, když obyvatelé k jedné obdržené koruně průměrně přidali 1,2 koruny ze svého. Nástroj fungoval i v Praze 18, která jej využila především k podpoře sportovišť. Autorem systému je internetový podnikatel a inovátor Pepe Rafaj.