Pražský arcibiskup Dominik Duka ve svém listě poukázal na to, že Čapek byl tak velkým spisovatelem, že ho ze školních učebnic nevyškrtl ani komunistický režim, i když „diskrétně" zamlčel taková jeho díla jako Hovory s T. G. Masarykem. List přečetl probošt Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Anton Otte.

Lidé přicházeli na Vyšehradský hřbitov už během dopoledne. Zastavovali se u hrobů významných českých umělců, herců, spisovatelů, básníků či hudebníků. Vzpomínka a četba z Čapkova díla se koná už tradičně po 11:00, když dozní zvonkohra z věže baziliky.

Pietní akt, kterého se letos účastnilo kolem 150 lidí, každoročně pořádá Společnost bratří Čapků, která existuje od roku 1947. Pečuje o duchovní odkaz Karla Čapka a jeho bratra malíře Josefa Čapka.

Knihy Karla Čapka (1890 až 1938) i dnes vycházejí po celém světě. Čapkův tvůrčí záběr byl široký – od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. Jeho nový výraz „robot" se ujal v mnoha jazycích.

Kromě věnců a květin byly dnes na Čapkově hrobě, kde je rovněž pohřbena jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová, k vidění dopisy dětí, ve kterých Karlovi a Josefu Čapkovým děkují za jejich pohádky.