Lidé si budou moci zvolit v internetovém hlasování podobu sedaček v nízkopodlažní tramvaji 15T, která začne od příštího roku jezdit po Praze.Možnostibudou dvě: látkový potah, který je už dnes k vidění v tramvajích, autobusech i metru a materiál, který na první pohled připomíná dřevo, ale je příjemnější na sezení.

Celkem chce pražský dopravní podnik nakoupit 250 kusů tramvají 15T za 17 miliard korun. Dodávky by měly probíhat do roku 2017. Nyní se připravuje prototyp, který vyjede na zkušební kolej už na podzim.

Nová tramvaj se představí ve dvou barevných variantách – jedné bude dominovat červená a druhé černá barva. Na vozech budou i další odstíny, například žlutý, ale jedna z těchto dvou barev bude převažující.

Dodávky 14T uspíší o rok

Podle aktuálních informací Deníku se v Plzni podařilo uspíšit výrobu částečně nízkopodlažních tramvají 14T s designem Porsche. Těch nakoupí Praha podle kontraktu celkem 60 kusů. Téměř polovina jich už jezdí v ulicích.

V následujících dnech dorazí do metropole třicátá tramvaj tohoto typu. „Do konce letošku vyrobíme zbylých třicet kusů, které si pražský dopravní podnik převezme do konce prvního čtvrtletí příštího roku,“ uvedla mluvčí společnosti Škoda Transportation Radka Pistoriusová.

Ještě nedávno se přitom s takovým tempem nepočítalo. „Pro rok 2008 a 2009 je smluvně zajištěno dodání 15 kusů za rok a pro rok 2010 zbývá dodání 3 kusů do celkového počtu 60 kusů tramvají 14T,“ píše se v komentáři k pražskému rozpočtu na letošní rok.