Na blízký vztah Karla Čapka a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka poukázal v projevu předseda Nadace Hlávkových, profesor Václav Pavlíček. Obě osobnosti spojovaly demokratické názory i přátelské vztahy, obě byly duší demokratického proudu první československé republiky.

Těžce nesl mnichovskou dohodu

Čapek zemřel před 79 lety na následky zápalu plic, v době událostí roku 1938. Těžce nesl tehdejší mnichovskou dohodu a po ní následující kapitulaci. Úmrtí Čapka uchránilo před zatčením gestapem. Jeho bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek zahynul v koncentračním táboře.

Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Celý svět převzal slovo robot, které vymyslel pro divadelní hru R.U.R. Psal i poezii, prózu, cestopisy i pohádky a věnoval se také politickým a filozofickým úvahám.

Když přišlo gestapo, byl již mrtev

Bojoval proti zlobě a nenávisti, která se koncentrovala ve fašismu a nacismu. Proto si také pro něj krátce po obsazení Prahy přišlo do jeho vily gestapo. Čapek byl ale již mrtev. Jeho knihy vycházejí i v současnosti po celém světě.

Společnost bratří Čapků, která pietní setkání u spisovatelova hrobu organizuje, existuje od roku 1947. Snaží se přispívat mimo jiné k šíření filozofického mravního a sociálního odkazu Karla a Josefa Čapkových.