Majitel společnosti iPilot, která simulátor provozuje, Wolfram Schleuter ale zdůrazňuje, že třeba už dvě lekce v simulátoru pomohou také těm, kteří se chtějí zbavit zažitého strachu z pobytu v letícím dopravním letadle.
„Lidi se bojí neznámého a často se uklidní, když zjistí, jak piloti věci dělají,“ řekl dnes novinářům Schleuter. Podobné simulátory kromě Prahy provozuje také v Londýně, německém Dusseldorfu a připravuje otevření dalších například v Dubaji.
Otevření simulátoru na Malé Straně se zúčastnila i topmodelka Simona Krainová. „Je to hrozně těžké, ale je to zábava. Člověk se něco naučí a měla jsem fobii z lítání. Teď mi to přijde přirozené,“ řekla. Na karibském ostrově St. Marteen s ní na simulátoru přistával i hudebník Ondřej Soukup, který je vášnivým amatérským pilotem.
Náklady na jeden simulátor a s ním spojené infrastruktury jsou podle Schleutera okolo 250 tisíc euro. Zákazníků však prý bude dost, protože o létání podle průzkumů sní 87 procent mužů. „A 87 procent žen jim kupuje dárky,“ podotkl podnikatel. Jeho iPilot ale cílí i na firemní zákazníky, možnost relativně levně se prolétnout s dopravním letadlem podle Schleutera může být součástí obchodních jednání či snahy utužit kolektiv spolupracovníků.
Nápad
Právě při podobné příležitosti dostal německý podnikatel, který dlouhodobě žije v Praze nápad na svůj nynější byznys. Jeho obchodní partner mu nabídl návštěvu simulátoru, který v Londýně využívaly aerolinky k výcviku svých pilotů. „Měl jsem pak úsměv od ucha k uchu, v krvi plno adrenalinu. A došlo mi, že kdyby byla návštěva levnější, přilákalo by to spoustu lidí,“ popisoval dnes Schleuter.
Spolu se zákazníkem je v kabině simulátoru vždy přítomen instruktor s leteckou licencí, který vysvětluje a s letem pomáhá. Ovládá také „červené tlačítko“, kterým je možné simulaci zastavit například v případě hrozícího pádu. „Nabízíme pozitivní zážitky. Nechceme, aby nám zákazníci odcházeli vyděšenější než při příchodu,“ podotkl Schleuer se smíchem.