V Česku funguje 14 telefonních center linky 112, přes kterou se lze zdarma dovolat pomoci hasičů, policie i záchranné služby. V rámci republiky jsou centra propojena a v případě přetížení nebo výpadku jednoho z nich jsou hovory automaticky přesměrovány na jiné. Operátoři linky 112 jsou schopni odbavovat tísňové hovory v češtině, angličtině a němčině, v případě potřeby mají k dispozici i softwarovou podporu v dalších jazycích.

Čtěte také: Městská policie bude slavit. Pětadvacáté narozeniny

Akce bude probíhat i v jiných městech

Podle mluvčí hasičů Nicoly Zaoralové operátoři denně řeší desítky komplikovaných, někdy i kuriózních případů. Vedle poskytování pomoci v rámci Česka podle ní přibývá případů, kdy na linku volají příbuzní českých občanů, kteří se dostali do kritické situace v zahraničí.

Vedle pražských hasičů připravili akce ke dni 112 jejich kolegové v Karlových Varech, Liberci nebo Kladně, kde pro lidi vybudují i dočasné malé operační středisko.

Lidé si budou moci prohlédnout i techniku 

V Praze lidé budou moci navštívit hasičské stanice v Sokolské, Argentinské, Průběžné a Jinonické ulici a v ulicích Květnového vítězství, Na Krčské stráni, V Sudech a generála Šišky.

Mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová novinářům řekla, že lidé si budou moci prohlédnout tamní prostory a techniku. Na stanicích v Modřanech, na Smíchově a ve Strašnicích jim budou k dispozici i odborníci z oddělení požární prevence, kteří jim poradí s věcmi, které je v této oblasti trápí nebo zajímají. Pro děti jsou připraveny hry a kvízy.

Čtěte také: Hasiči objevili při kontrolách nedostatky u téměř tří čtvrtin budov