VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se podílejí na rozpočtu, chtějí vodotrysk i fitness park

Praha - Ne politici, ale přímo sami občané rozhodnou o tom, co radnice na své náklady vybuduje nebo opraví. Takzvaný participativní rozpočet v hlavním městě zkouší první městské části, pokud se osvědčí, hodlají v tomto modelu i nadále pokračovat.

19.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: www.yedoo.cz

Radnice musí nejprve vymezit určitou částku z rozpočtu a obyvatelé pak mají možnost přinášet své podněty, co by se za tyto peníze mělo zlepšit. Hlasováním se pak rozhodne o vítězném návrhu, který se následně zrealizuje.

Podobným způsobem hodlá Praha 10 v příštích čtyřech letech proinvestovat 20 milionů korun, už v rozpočtu na rok 2016 počítá s prvními pěti miliony. Do uzávěrky 11. listopadu se od občanů sešlo přesně padesát návrhů na investice do veřejných prostor.

„Přestože se jedná o první ročník, ohlas byl opravdu velký. Své návrhy dokonce podaly i děti z jedné školy a školky. Jsou to pěkné projekty, které mohou občanům opravdu pomoci," řekla Pražskému deníku starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO) a dodala, že se tak vyvrací mýtus, že občané nemají o městskou část zájem. 

Aktivní odpočinek

Podle radnice do projektu nazvaného Moje stopa přispěli lidé všech věkových kategorií. Nejstaršímu navrhovateli v Praze 10 je 87 let, své nápady ovšem poslali i žáci 5. C ze Základní školy Nad Vodovodem.

Občané Prahy 10 by si podle došlých podnětů nejvíce přáli revitalizace volnočasových ploch a veřejné zeleně, jako například parku Solidarita, U Trati, Jiráskovy aleje nebo obnovení vodotrysku u stanice metra Skalka či pietního místa Kaplička Malešice.

Objevily se však i návrhy na vybudování zcela nových míst a prvků pro aktivní odpočinek a setkávání, jako venkovní fitness park, krytý stolní tenis v areálu Gutovka, kulturně-komunitní centrum nebo naučná stezka Prahou 10. Zájem mezi občany je také o změny týkající se dopravy: zklidnění ulice Na hroudě a zvýšení bezpečnosti chodců na tramvajových zastávkách Radošovická a Kubánské náměstí.

Seznam návrhů bude v lednu

Nyní radnice jednotlivé příspěvky vyhodnocuje a posuzuje, zda jsou vůbec realizovatelné. „ Pokud má třeba některý návrh vzniknout na soukromém pozemku, zkontaktujeme navrhovatele a domluvíme s ním úpravy, nebo dojde k vyřazení," vysvětluje mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Podle jeho slov se v současnosti dokončuje zevrubná analýza a počátkem ledna bude zveřejněn definitivní seznam návrhů. Samotné hlasování se uskuteční elektronicky v první polovině února na webu www.moje-stopa.cz.

Lidé, kteří nemají možnost hlasovat přes internet, pak mohou volit v budově úřadu ve Vršovické ulici. Vítězné projekty budou podle plánu veřejně vyhlášeny v únoru 2016, ihned poté může radnice přejít k samotné realizaci.

Na Zbraslavi chtějí i veřejný gril

Stejný projekt zkouší i menší Městská část Praha Zbraslav. Zde skončila lhůta pro podávání návrhů do participativního rozpočtu až v poslední listopadový den a sešlo se jich celkem 18.

Nápady zbraslavských obyvatel míří na širokou škálu oblastí: od zvelebování veřejného prostoru či budování odpočinkových zón, přes pořádání sportovních či vzdělávacích akcí až po řešení bezbariérových přístupů či dopravních situací. Nechybí třeba návrh na revitalizaci prostranství kolem rybníku v Lahovičkách, vybudování mola pro možnost koupání u Vltavy či stavbu veřejného grilu.

Hlasování zdejších obyvatel o jednotlivých návrzích proběhne v první polovině března jak elektronicky na webových stránkách, tak i fyzicky na podatelně úřadu a dalších místech. Vítězné projekty mohou dostat až 600 tisíc korun, které radnice vyčlenila z rozpočtu pro příští rok.

„Jsme spokojeni, protože naší snahou je zapojovat občany do rozhodování o tom, co se bude v městské části dít. Je skvělé, že některé projekty se blíží tomu, o jakých investicích uvažujeme i my," říká starostka Zbraslavi Zuzana Vejvodová (100pro Zbraslav).

V Holešovicích už nové hřiště stojí

Zkušenosti s využitím participativní části rozpočtu mají i v Praze 7. Ještě předešlé vedení radnice v únoru loňského roku vyčlenilo jeden milion korun. Z návrhů od občanů nakonec nejvíce hlasů obdržel projekt na vybudování sportovního hřiště v dolních Holešovicích, odevzdáno však bylo pouze 62 platných hlasovacích lístků.

„Plán na hřiště na Ortenově náměstí jsme letos zrealizovali, a dokonce se kolem něj vytváří hezká sousedská komunita. Z toho radost máme. Nicméně do rozpočtu na příští rok složku participativního rozpočtu nedáváme, protože je nejprve nutná důkladná příprava a vypracování konkrétních návrhů projektů," tvrdí starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 sobě), avšak dodává, že snahou radnice bude příprava podmínek pro rok 2017.

Zavádění participativních rozpočtů v Česku prosazuje nezisková organizace Agora Central Europe. Využívá přitom zkušeností z evropských měst, jako jsou Varšava, Lodž nebo Bratislava. V Česku neziskovka spolupracuje i s městskou částí Ostrava Jih nebo městem Jičín.

Postupné zvyšování částky

„Občané mohou rozdělovat klidně i polovinu rozpočtu, potom je potřeba celý proces velmi dopodrobna připravit a zadat jasné podmínky. V opačném případě je lepší zvolit nižší částku, kolem jednoho procenta rozpočtu, aby si občané nejprve zvykli a naučili se na rozpočtu participovat. Až pak se může částka postupně zvyšovat," myslí si koordinátor projektu Vojtěch Černý z Agora CE.

Podle něj je v první řadě nejdůležitější zájem ze strany komunálních politiků. Zatímco se participativní rozpočet začíná připravovat i na dalších radnicích v zemi, v Praze se však zatím žádné další městské části připojit nehodlají.

Participativní rozpočet- umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce
- radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit
- při tvorbě těchto návrhů se obyvatelé za asistence města setkávají na veřejných diskusích a sousedských setkáních
- společné návrhy pak předkládají radnici k posouzení z hlediska realizovatelnosti
- závěrečné hlasování rozhodne o tom, které návrhy obyvatel má obec realizovat

Čtěte také: Opozice osekala 'projídací' rozpočet o 700 milionů korun

Autor: Matěj Ludvík

19.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 22 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Klíčové povinnosti Koordinátora/ky:, Fundraising: příprava grantových žádostí, podávání reportů o financování, Koordinace mezinárodních projektů (školení, výměny mládeže, kampaně) ve spolupráci s generální tajemnicí, Spolupráce s Výkonnou radou a členskými organizacemi, síťování, Koordinace publikací:, Koordinaci publikací YEE (e-Newsletter, aktuální publikace apod.): Práce s redakčním týmem, korektury textů, práce s grafickými designéry apod., Koordinace EVS (Evropské dobrovolné služby):, Koordinace práce dobrovolníků EVS v kanceláři YEE, příprava grantové žádosti pro projekt EVS a závěrečnou zprávu, Koordinace vysílání dobrovolníků EVS, Koordinace webových stránek, Koordinace a aktualizace webové stránky, Požadujeme:, Plynulou angličtinu, Pracovní nebo dobrovolnické zkušenosti v neziskové organizaci, Zkušenosti s koordinací projektů, Řízení času a organizační schopnosti, Základní kancelářské IT schopnosti, Schopnost pracovat nezávisle a pod časovým tlakem, Časovou flexibilitu, Zájem o práci v mezinárodní nevládní neziskové organizaci, Zájem o práci v oblasti životního prostředí, Uvítáme:, Schopnost komunikovat v mezinárodním prostředí, Zkušenosti s prací v oblasti životního prostředí, Zkušenosti s řízením týmů, Zkušenosti s redakčními pracemi, Další informace: , Požadujeme motivační dopis v angličtině. Do výběrového řízení zahrneme pouze uchazeče, kteří se přihlásí elektronicky. Budeme kontaktovat pouze kandidáty/ky, kteří postoupí do užšího výběru, ty pozveme na pohovor. Přijímací pohovor proběhne v angličtině., Pracovní smlouva je na dobu určitou (na 1 rok s tříměsíční zkušební dobou a možností prodloužení), Přihláška do výběrového řízení:, Životopis a motivační dopis v angličtině pošlete na adresu: yee@yeenet.eu , Zaměstnanecké výhody-25 dní dovolené, 3 dní nemoci. Pracoviště: Youth and environment europe - 001, Kubatova, č.p. 32, 102 00 Praha 102. Informace: Mariam Dzneladeze, +420 271 750 643.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 400 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Kontakt telefonicky úterý: 13:00-16:00, nebo osoboně na adrese U Bulhara 3, Praha 1, úterý 13:00-16:00, , Zodpovědnost za bezproblémový chod kanceláře. Prvotní zpracování dodavatelských faktur. Péče o návštěvníky. Spolupráce s Office manažerkou. Evidence firemní korespondence. Podpora při adaptaci nových zaměstnanců., Zpracování dokumentace., Podmínky pro přijetí k práce: zkušenosti s prací na obdobné pozici, dobrý znalost MS Office (předevšim Excel), důslednost, pečlivost, zodpovědnost s dobrou pracovní morálkou; příjemné vystupování, důraz na týmovou spolupráci, systematický přístup se smyslem pro detail, znalost dobrého jazyka.. Pracoviště: Illegiya s.r.o. místo výkonu práce orebitská, Orebitská, č.p. 66, 130 00 Praha 3. Informace: Sergebayeva Sagynay, +420 774 066 538.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 65 535 Kč

Obsluha strojů a zařízení na betonové výrobky §92 Operátor strojů pro pokládku cementobetonového krytu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 70000 kč, mzda max. 122000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: §92, PP na 90 dnů, První kontakt uchazeče telefonicky na tel 724 618 718 nebo emailem na zuzana.strakova@colas.cz, , Náplň práce:, - řízení a obsluha zařízení na pokládku betonového povrchu dálnice, - příprava/zabezpečení pracovních strojů a staveniště při příchodu/odchodu, - pomocné práce při stavební činnosti, , Požadujeme:, - zkušenosti v technologiích betonové pokládky při výstavbě dálnic, - výhodou zkušenosti s betonovou pokládkou strojů wirtgen SP 1200- SP 1500 - SP 1600 - SP 500 - SP 500 - SP 850, - výhodou znalost cizího jazyka (angličtina nebo turečtina), , Nabízíme:, - zajímavé mzdové ohodnocení. Pracoviště: Colas cz, a. s. - 001, Ke Klíčovu, č.p. 191, 190 00 Praha 9. Informace: Zuzana Straková, +420 724 618 718.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 24 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě asistentka prodeje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt se supermarkety,s bankou,odběrateli a dodavateli.Fakturace max 7 faktur denně.. Pracoviště: Scanbis trade s.r.o.-001, Do Blatin, č.p. 373, 155 21 Praha 517. Informace: Pavel Loužecký, +420 602 224 937.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba bytů. Ilustrační foto.
1 8

Raketový růst cen pražských bytů naráží na strop. Bublina splaskne

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT