Na několik desítek kilometrů vzdálený zvířecí hřbitov musí dnes Pražan dojíždět, když chce důstojně pohřbít svého zvířecího miláčka, například do České Lípy anebo Kutné Hory. V metropoli fungující pohřebiště pro mrtvá zvířátka není. Podle radní pro životní prostředí Jany Plamínkové by mnozí Pražané takové místo uvítali, magistrát se k jeho výstavbě ale nechystá.

Čtěte také: Radnice ve Zličíně nesouhlasí s podobou krematoria pro zvířata

Proti zvířecímu krematoriu se postavila petice 

O novém pietním parku se uvažuje na Zličíně, projekt soukromého investora ovšem narazil na odpor místních. Součástí pohřebiště má být totiž také krematorium, které má vyrůst doslova uprostřed sídliště.

„Je to holý nesmysl, vždyť to má vzniknout uprostřed centra starého Zličína, všude kolem jsou domy," zlobí se Denis Belucz, který stál u zrodu petičního výboru proti výstavbě parku. Dnes je pod peticí podepsáno přes šest tisíc lidí. Vadí jim především tři velkoobjemové pece a pětadvacet metrů dlouhý komín pro odvod spalin, který se nachází v blízkosti dětského hřiště.

V Praze jsou dvě krematoria pro zvířata 

Projekt zatím nemá posudek EIA a podle radnice je navíc v rozporu s územním plánem. Za obyvateli Zličína stojí i magistrát. „Samotný projekt a jeho provedení se mi líbí. Jeho umístění je ale nevhodné," říká radní Jana Plamínková. V jednání je nyní možnost, že magistrát nabídne firmě výměnou jiný pozemek, kde by záměr mohla uskutečnit.

V současnosti jsou v Praze dvě krematoria pro zvířata. Například to ve Strašnicích ročně provede kolem tisíce kremací. V Praze má přitom nějakého domácího mazlíčka většina domácností, jen psů je v Praze asi sto tisíc.

Pohřbívání řeší zákon

Mnoho lidí by raději volilo domácí pohřeb. Ten si ale mohou dovolit pouze ti, co mají vlastní pozemek. Pohřbívání na zahradě navíc vyžaduje dodržení pravidel daných zákonem. Zvíře nesmí vážit víc než 30 kilogramů, hrob musí být hluboký více než 80 centimetrů a v jeho blízkosti se nesmí nacházet zdroj pitné vody. Pohřbívání ve volné přírodě zákon v podstatě nedovoluje. Přesto občas zvířecí hrobečky u pěšin a v lesích lze vidět.

Podle veterinářů ví o povinnostech, jak nakládat s mrtvým zvířetem, jen málo lidí. Za pohřbívání v přírodě přitom hrozí lidem pokuta. Nejzazší možností je v době, kdy se domácí mazlíčci stávají právoplatnými členy rodiny, asanační služba u veterináře.

Čtěte také: Investor znovu předložil záměr krematoria pro zvířata na Zličíně