Radnice na projekty svých obyvatel vyčlenily několikamilionové částky. Praha 5 i 14 daly k dispozici pět milionů, osmá městská část dokonce 10. V Praze 7 omezili projekt na žáky základních škol, na každé mohli školáci rozhodovat o využití 50 tisíc korun.

Pravidla pro navrhování a výběr projektů se v každém obvodu sice trochu liší, ale princip je v zásadě stejný. Lidé zašlou na úřad svůj návrh, následuje veřejná prezentace a poté se o nápadech hlasuje přes internet.

Rozhodnuto už je v Praze 8, kde nejvíc lidí podpořilo přestavbu bývalé sauny v areálu mateřské školy Dolákova na klubovnu pro skauty. „Nová klubovna bude lépe odpovídat současným nárokům bohnických Stopařů. Projekt poslouží dobrému účelu také tím, že se přestaví a využije mnoho let chátrající objekt,“ komentoval rozhodnutí místostarosta Prahy 8 Matěj Fichtner.

Z dalších projektů uspěla například stavba parkurového hřiště pro teenagery v Beachklubu Ládví, skateparku i venkovní tělocvičny pro všechny generace na Ládví. Do desetimilionové částky se podle mluvčí radnice Marcely Voženílkové vešlo 20 z 28 navržených projektů. Nedostalo se mimo jiné na pořízení pingpongových stolů do Kaizlových sadů a opravu chodníku před Karlínským Spektrem.

Na desítce se ozvaly děti, minule vyhrály

Celkem 22 návrhů obdržela od svých obyvatel radnice Prahy 10. Jsou mezi nimi požadavky na parkové úpravy, instalaci chytrých laviček a zřízení grilovací zóny. Lidé si přejí i proměnu pěší zóny na Skalce.

„Oproti předešlým ročníkům stoupl zájem žáků o účast v projektu, se svými nápady přišli žáci ze čtyř základních škol,“ zmínil mluvčí Prahy 10 Vít Novák. Děti si přejí hlavně upravit okolí škol a rozšířit blízká hřiště. „Už v minulém ročníku jeden ze žákovských návrhů vyhrál a dnes je díky dětem v Heroldových sadech nejen hojně využívaná workoutová sestava, ale i stůl na ping-pong,“ připomněl radní Bohumil Zoufalík.

Pracovníci úřadu nyní posoudí, které návrhy jsou realizovatelné. Na přelomu ledna a února je radnice představí lidem a nechá je hlasovat. Rozhodnuto zatím není ani ve čtrnácté městské části. Ta od občanů obdržela přes 20 nápadů, mezi nimi návrh na zřízení legální graffiti plochy na Černém Mostě, výsadbu pásu zeleně podél Kolbenovy ulice i založení fotbalové ligy. Stejně jako na desítce je nejprve posoudí radnice, a poté se ke slovu dostane veřejnost.

Hřiště na Barrandově, šachy na Klamovce

Nedávno doběhlo hlasování i v Praze 5, v tomto případě se ale jednalo ještě o projekty z rozpočtu na letošní rok. Nejvíc lidí podpořilo vybudování hřiště s prvky, které by zabavily teenagery, u konečné tramvaje na Barrandově. Hlasující zaujal i návrh na zútulnění zelené plochy u zastávky Klamovka. Autoři návrhu tam chtějí prosekat přerostlé křoviny, instalovat několik laviček, šachový stolek či stůl na stolní tenis.

Vedení sedmé městské části se rozhodlo použít principy participativního rozpočtu ve školách. Každá ze základek dostala k dispozici 50 tisíc korun. „Jednotlivci či žákovské týmy navrhovali projekty, které by sloužily k rozvoji školy a byly užitečné pro všechny spolužáky. Následně se pak školáci snažili získat pro své návrhy co největší podporu formou různých kampaní, od letáků po videospoty,“ popsal mluvčí radnice Martin Vokuš.

O vítězích se rozhodlo hlasováním přes školní počítače. Zapojit se mohli také rodiče prostřednictvím kódu pro vstup do hlasovací aplikace. Například v Základní škole Korunovační podaly děti přes sedm desítek návrhů. „Šlo o různá vylepšení provozu školy, vybudování relaxačních míst, výukové akce pro děti, vybavení pro redakci školních novin, vybavení školního dvora a podobně,“ vyjmenoval ředitel školy Tomáš Komrska. Zmínil, že nejvíc hlasů získal relaxační kout, škola se ale bude snažit najít peníze i na ostatní nápady.

Co si přejí obyvatelé Prahy
Praha 5
- Hřiště pro teenagery na Barrandově.
- Úprava zeleně a zútulnění plácku nedaleko zastávky Klamovka.
- Nádoby na posypový materiál v lokalitě Farkáň.
- Namalování různých her na chodník na Trnkově náměstí.
(návrhy se týkají ještě rozpočtu na rok 2017)

Praha 7
- Venkovní letní učebna v ZŠ Tusarova.
- Relaxační kout v ZŠ Korunovační.
- Automat na školní pomůcky v ZŠ Strossmayerovo náměstí.
- Kompostér a vybavení žákovské kuchyňky v ZŠ Letohradská.
(V této MČ dávali návrhy a hlasovali žáci škol)

Praha 8

- Přestavba bývalé sauny na klubovnu pro skauty.
- Parkurové hřiště pro teenagery v Beachklubu Ládví.
- Venkovní tělocvična na Ládví.
- Obnova fontány na Palmovce.
- Betonové stoly na stolní tenis v Kaizlových sadech.

Praha 10
- Chytré lavičky.
- Proměna pěší zóny na Skalce.

Praha 14

- Vysázení zeleně mezi bytovými domy a Kolbenovou ulicí.
- Úprava hřiště na sídlišti Hloubětín.
- Legální plocha na graffiti na Černém Mostě.
- Fotbalová liga v Praze 14.
- Schody zakončené terasou s vyhlídkou na jižním břehu Kyjského rybníku.

- Pozn.: Jde pouze o výběr z předložených návrhů, některé nemusí být realizovány