Rakev zůstane v Pražské křižovatce až do středy, kdy bude převezena do Vladislavského sálu Pražského hradu. Na páHavel zemřel v neděli ve spánku na chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. Bylo mu 75 let.

U vchodu do kostela se už dopoledne scházeli lidé všech věkových kategorií, od seniorů po mladé lidi, a přinášeli květiny a svíčky, které zapalovali před budovou. Někteří na otevření kostela čekali v chladném počasí i dvě hodiny. Po poledni už byla fronta desítky metrů dlouhá. Podle ostrahy kostela se za hodinu u rakve vystřídalo průměrně 350 lidí. I když organizátoři piety zájemce informovali, že v 20:00 zavřou, část zájemců o poslední sbohem exprezidentovi postávala u odsvěceného kostela i po tomto termínu.

Rakev s ostatky přivezli zaměstnanci pohřební služby druhým vchodem, z Anenského náměstí. Dagmar Havlovou do kostela doprovodila její dcera z prvního manželství Nina a řádová sestra boromejka, která se o prezidenta až do jeho smrti starala. Očividně sklíčená Havlová strávila v kostele asi hodinu. Na manželovu rakev položila kytici rudých růží. Odešla těsně před polednem, kdy se brána otevřela pro veřejnost.

Lidé, kteří se přišli s exprezidentem rozloučit, přinášeli hlavně rudé růže. Mnozí je k rakvi kladli se slzami v očích. Rakev s ostatky byla umístěna na pódiu, kam se vystupovalo po schodech. Lidé se před rakví klanili, někteří z nich i poklekli a pokřižovali se. Návštěvníci měli v obličejích pohnutý výraz. Zastavovali se u kondolenčních knih a také u malé výstavky fotografií ze života bývalého prezidenta.

Do kondolenčních knih lidé zapisovali slova plná lásky a díků. Někdy byla hesla jen krátká, třeba „Děkujeme za svobodu“ nebo „Nikdy na Vás nezapomeneme“. Většina truchlících hovořila o Havlovi jako o prezidentovi, označovala jej za symbol svobody a cti. „Cítím se, jako kdyby odešel někdo blízký z rodiny,“ řekla paní, která se představila jako Eva z Prahy. „Cítím obdiv, úctu a pokoru,“ doplnila.

O smuteční výzdobu centra se postaral architekt a blízký Havlův spolupracovník Bořek Šípek, který se v minulosti podílel na úpravě prostor Pražského hradu. Zvolil prosté aranžmá z rudých růží a bílých lilií. Na pódiu byly květiny v úzkých skleněných vázách. Nad rakví se vznášelo několik stylizovaných skleněných holubic a oranžové skleněné srdce.

Lidé se loučí a vzpomínají

I v pondělí od časného rána přicházeli lidé na Pražský hrad, k památníku 17. listopadu na Národní třídu a především na Václavské náměstí, aby uctili památku zesnulého posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla. Zapalovali svíčky, přinášeli květiny a na památku si fotografovali pietní místa.

Starší lidé vzpomínali na Havla jako na prvního prezidenta, za kterého se nemuseli stydět, a srovnávali ho s prvním československým "prezidentem osvoboditelem" Tomášem Garriguem Masarykem.

K sousoší knížete Václava a dalších českých patronů na Václavské náměstí, kam lidé přinášejí květiny a svíčky už od neděle, přišla také skupina malých žáčků základní školy. Na dotaz, zda vědí, kdo to byl Václav Havel, bez zaváhání odpovídali: "Byl to poslední československý a první český prezident. Přišli jsme uctít památku pana prezidenta Havla, který bojoval proti bezpráví a nikdy neustupoval."

Na Hradě začali podepisovat kondolenční listiny

Lidé začali na Pražském hradě podepisovat kondolenční listiny k úmrtí Václava Havla. Jako první se do knih v Rothmayerově sále v 10:00 zapsali prezident Václav Klaus, pražský arcibiskup Dominik Duka, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). Odpoledne přijeli na Hrad společně kondolovat premiér Petr Nečas (ODS) a ministři jeho vlády. Vyjádřit soustrast k Havlovu úmrtí přišla také manželka prezidenta Klause Livia.

Na zápis do kondolenční knihy na Hradě po většinu dne čekalo několik desítek lidí. Na nádvoří se fronty netvořily. Vyjádřit soustrast k Havlovu úmrtí přijížděli také velvyslanci mnoha zemí. Před vstupem do kondolenčního sálu se celé dopoledne střídaly limuzíny se zahraničními diplomaty. Vedle prezidentské standarty a na dalších místech vlály černé vlajky. Zvláštní režim platil také pro Hradní stráž, která doplnila uniformu černou páskou.

První český prezident zemřel v neděli ve věku 75 let ve svém oblíbeném venkovském sídle na Hrádečku na Trutnovsku. Už krátce po oznámení Havlova úmrtí se lidé začali spontánně shromažďovat na různých místech republiky.

Kondolenční knihy jsou ode dneška umístěny v Rothmayerově sále Pražského hradu. Lidé se tam dostanou z Hradčanského náměstí přes první nádvoří. V úterý bude sál s kondolenčními knihami otevřen od 09:00 do 20:00, ve středu od 13:00 do 20:00 a ve čtvrtek od 09:00 do 18:00.

Smuteční webová stránka

Hrad zřídil k Havlově úmrtí také smuteční webovou stránku, kterou lidí najdou přes web www.hrad.cz. „Zde mohou lidé posílat své kondolence, které pak předáme kanceláři prezidenta Havla,“ řekl mluvčí prezidenta Václava Klause Radim Ochvat. Na Hradě vzniklo také pietní místo v přízemí Carolova křídla na prvním nádvoří. Také tam si dnes lidé od časného rána přicházeli Havla připomenout. Pietní místo bude otevřeno v úterý od 09:00 do 20:00.

Na zápis do kondolenční knihy čekaly dopoledne desítky lidí. Na mnohých bylo vidět dojetí. „Václav Havel pro mě znamenal svobodu, snad tím se to dá vyjádřit všechno,“ řekl novinářům muž ve skupince prvních zájemců o kondolenci. Někteří z nich přišli i s osobní vzpomínkou na exprezidenta. „Setkala jsem se s ním před lety na Foru 2000 a byl to pro mě úžasný moment,“ řekla mladá žena, která se ve frontě na kondolenci neubránila slzám.

„Chci mu poděkovat za všechno, co vykonal. Václav Havel byl pro mě jedinou osobností naší republiky, opravdu největší Čech, který kdy žil,“ dodala další účastnice pietní akce. „Možná bych napsal, že za pravdu a lásku se má pořád bojovat a nemá se to popírat, ale nejsem moc spisovatel, tak to asi nenapíšu,“ uvedl další muž čekající na zápis v kondolenční kni­ze.

Politici a Duka se zapisovali do zvláštní kondolenční knihy, ke které veřejnost přístup nemá. Co Klaus v kondolenci Havlovi napsal, Hrad nezveřejnil. Kondolenční knihy by po skončení piety měla dostat Havlova rodina.

Václav Havel zemřel v neděli ve věku 75 let nasvém oblíbeném venkovském sídle na Hrádečku na Trutnovsku. Už krátce po oznámení Havlova úmrtí se lidé začali spontánně shromažďovat na různých místech republiky. Na uctění Havlovy památky se v neděli 18:00 rozezněly po celé republice zvony. V Praze na něj lidé vzpomínali například na Václavském náměstí, odkud se pak část z nich vydala na Kampu, kde na břehu Vltavy zaplála vatra. Minutou ticha, zpěvem hymny a zvoněním klíči uctili Havla po 20:00 i v Brně na Moravském náměstí.