Desítky lidí ve středu 23.dubnaobsadily úřad Prahy 4. Zastupitelé na něm jednali o návrzích změn územního plánu.

Lidé jim přišli dát najevo nesouhlas s těmi, u nichž bylo počítáno místo zeleně se stavebními parcelami.

Kvůli nesouhlasným reakcím muselo být jednání dokonce přerušeno.

Celé středeční jednání zastupitelstva trvalo déle něž šest hodin. Většinu času spolkl bod 5, v němž byly projednávány návrhy změn územního plánu. Praha 4 jich zvažuje na 156.

52 podnětů počítá s využitím území pro zeleň, 37 podnětů navrhovuje budoucí využití volných pozemků pro stavební parcely a ve 47 případech by mohla vzniknout smíšená zástavba.

Desítkám místních se taková vize územního plánu nelíbí. Nesouhlas proto dali na zastupitelstvu najevo dvěmi peticemi i vystoupením v diskusi. Na místo dorazili například obyvatelé části zvané Habrovka. Námitky měli kvůli návrhu, který by proměnit kus louky s lesem na byty.

Habrovka, lanovka a další…

„Jedná se o místo s nadlimitními exhalacemi a hlukem, další výstavbou by se životní prostředí ještě zhoršilo,“ uvedla obyvatelka ulice Nad Svahem Ivana Zounarová. Místní proto začali sbírat podpisy, kterých za dva dny mají na 70.

Další petici začali iniciovat obyvatelé ulic Na Dubině a Klánova. Nelíbí se jim, že radnice navrhuje zástavbu na dnes volném, zeleném prostranství v bezprostředním sousedství lesoparku. „Pokud se začne stavět na jednom místě, vůbec bych se nedivil, kdyby zástavba prošla i v dalších částech zeleně,“ uvedl iniciátor podpisové akce Leo Pavlát.

Lidem mimo jiné vadilo také to, že by magistrála měla získat nové nájezdové a sjezdové rampy směrem na Michli a Kačerov. Nesouhlasnou reakci sklidila také představa lanovky Centrálním parkem do Podolí. Podle místních i opozičních radní by lanovka zasáhla do chráněného území.

Přerušené jednání

Rozhněvaní lidé proto na místě požadovali od starosty Prahy 4 Pavla Horálka vysvětlení, proč má ubývat zeleně a proč změny nebyly nikde zveřejněny.

Ten kvůli diskusi před 17. hodinou přerušil i jednání zastupitelstva. „Praha 4 nesmí být zapoudřeným skanzenem,“ vzkázal Horálek lidem. Podle něj developeři mohou Praze 4 pomoci s rekonstrukcí ulic nebo dopravou, tedy parkováním nebo úpravnou křižovatek.

Místní se s takovým vysvětlením nespokojili a starosta nakonec upravil ve prospěch zeleně dva návrhy změn. Zastavění části Habrovky pak nechal z programu zcela stáhnout. Ostatní body zastupitelé odhlasovali beze změn.

Praha 4 musí podněty stejně jako ostatní městské odevzdat magistrátu příští týden.