Chystaná zástavba na Kavčích horách a v Braníku sjednotila obyvatele Prahy 4 k odporu. Podepisují petice, roznášejí letáky, chtějí se dnes postavit před své volené zástupce a říci jasné ne oběma projektům. Na půdě nuselské radnice se čeká bouřlivá debata. V případě zástavby na Kavčích horách, uvnitř přírodní památky Podolský profil, už vedení Prahy 4 zviklal všeobecný tlak místních. „Radní požadují stavbu snížit o dvě patra na výšku 10 metrů,“ upozornil mluvčí Prahy 4 Michal Sochor. „Uvnitř přírodní památky nesmí stát žádné monstrum, ať už pětipatrové, nebo třípatrové,“ kontruje bývalý správce zahradnictví na Kavčích horách Jaroslav Trubka.

„V pásmu přírodní památky se nesmí postavit vůbec nic,“ podpořil Trubku zastupitel Prahy 4 Petr Štěpánek.

„Využili jsme dodatku ke smlouvě s developerem. Veškeré stavební úpravy projektu se podle něho mohou dít pouze se souhlasem radnice,“ obhajuje postoj vedení Prahy 4 její starosta Pavel Horálek.

Jaroslav Trubka ale upozorňuje, že se nejprve musí vyřešit zásadní problém. To už ale zřejmě bude na bedrech policie.

„Městská část směnila pozemky na Kavčích horách za pozemky v centrálním parku na Pankráci. Podle nezávislého odborného posudku tím tratila více než třicet milionů. Proto jsme už podali trestní oznámení,“ shrnul Trubka. Dodává, že na směně vydělala společnost majetkově spojovaná se známým pražským lobbistou, úzce spjatým s minulým vedením pražského magistrátu.

„Tuto směnu v minulém volebním období odhlasovalo celé zastupitelstvo. My jsme měli k dispozici posudek, který ocenil oba pozemky zhruba osmi miliony,“ oponuje starosta Horálek.

Zatímco kolem Kavčích hor se už delší dobu vede vášnivá diskuse, v případě Braníka bylo dosud ticho po pěšině.

Braničtí si to ale nechtějí nechat líbit.

Projekt prý radanice před lidmy tajila

„Plánovaný obchodně obytný komplex sedmipatrových budov se 415 byty a třemi tisíci metry čtverečními obchodní plochy radnice před občany zatím tajila. Má vyrůst v těsném sousedství starého Braníka na místě někdejších zelinářských zahrad,“ upřesnila Adéla Gjuričová z občanského sdružení Náš Braník.

A to prý není zdaleka vše.

V komisích rady Prahy 4 už prý dávno kolují také plány dalších výškových kancelářských budov. „Mají vyrůst mezi Kunratickým potokem a Jižní spojkou,“ zdůraznila dále Gujuričová. Nejmenované zdroje z nuselské radnice toto Deníku potvrdily.

Braničtí se obávají nejen likvidace velkého pásu zeleně, ale také neblahých dopadů nákladní stavební dopravy na starý Braník i negativních vlivů blízké Jižní spojky, která se po likvidaci zeleně „otevře“ rovnou na zástavbu Braníka.

„Je to naopak. My chceme zkultivovat celé území, které je označeno za záplavové. Zpřístupnit ho lidem. Zatím je to nevzhledný a zanedbaný kus země, kam se stahují bezdomovci. Navíc zástavba spíše oddělí Jižní spojku od starého Braníka,“ sdělil nedávno Deníku šéf developerské společnosti, která chce v Braníku stavět.

S jeho tezí ale očividně nesouhlasí stovky obyvatel Prahy 4, které se během několika dní stačily podepsat pod petici proti novému kancelářsko­obytnému komplexu. „Tento obytný soubor ignoruje historické vazby, morfologii místa i jeho měřítko,“ hodnotí záměr architekt Boris Radčenkov ve své studii „Zaoceánský parník uprostřed maloměsta“.

Vizualizace: Nové budovy v pravé části obrázku představují projekt nové bytové zástavby. Branickým se mimo jiné nelíbí, že má o dvě patra převyšovat stávající zástavbu.

„Je to velikášský projekt. Velmi před ním varuji,“ nechala se slyšet čestná občanka Prahy 4 a dlouholetá umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary Eva Zaoralová.

Režisér Jan Svěrák, který v Braníku rovněž bydlí a stojí v čele Sdružení za starý Braník, napsal pro Branický budík fiktivní rozhovor rodičů a dětí nad postaveným Obytným souborem. „A to nevěděli, že stavějí sídliště?“ ptají se děti. A otec neochotně odpovídá: „Víte, milé děti, taková byla doba…“

„Po naddimenzovaném záměru výstavby v ulici Mezivrší na sebe nenechal dlouho čekat další megalomanský projekt s názvem „Bytové domy Braník“. Tento záměr s plánovaným počtem čtyř set bytových jednotek budí mezi obyvateli nevelkého Braníku zcela oprávněné obavy,“ reagoval Martin Černý za občanské sdružení Braník.

Fakta:

Dům uprostřed přírodní památky Podolský profil na Kavčích horách: radní Prahy 4 souhlasí se třípatrovou budovou o výšce 10 metrů a se třicetiprocentní zastavěností pozemku.
Developer požaduje pětipatrovou budovu o výšce bezmála 22 metrů a zastavěnost pozemku 69 procent.
Sídliště v sousedství starého Braníka: sedmipodlažní budovy, 415 bytů, 3000 metrů čtverečních obchodní plochy.
Zajímavost:

Aktivista Jaroslav Trubka legálně vylepoval pozvánky na dnešní zastupitelstvo Prahy 4. V úterý však na Pankráci přistihl ženu, která pozvánky z legálně dohodnuté plochy strhávala. Totéž před tím udělala i v nedaleké stanici metra. „Zavolal jsem na ni policii. Vyšlo najevo, že je zaměstnankyní úřadu městské části a že byla poslána svým nadřízeným, vedoucím jistého odboru městské části. I on to údajně dostal příkazem. Je to policejně zaprotokolováno. Pracovníci úřadu placení z našich daní zamezují v informování veřejnosti,“ komentoval incident Jaroslav Trubka.

Čtěte také: Nové sídliště nechceme, volají obyvatelé Braníka