„Chceme, aby se ty příběhy dostaly k veřejnosti, aby se lidé dozvěděli, jak je možné a snadné se dostat na ulici a jak těžké je naopak se dostat zase zpátky do společnosti," řekl Ján.

Desítka panelů představuje příběhy 

Výstava začala v pondělí na hlavním nádraží, kde bude do 2. ledna 2017. Poté ji uvidí lidé v obchodním centru na Smíchově a 11. ledna připutuje na Václavské náměstí do prostoru pod sochou svatého Václava, kde bude do poloviny února.

Na desítce panelů lidé najdou příběhy mužů i žen. Roli v příbězích často hraje úmrtí partnerů, rozvody nebo práce ve firmě, která neplatí. Někteří se dostali na ulici v Praze tak, že nejdříve odjeli pracovat do zahraničí, kde ale slíbené místo nedostali. Někteří z nich otevřeně hovoří také o své trestné minulosti, například v období dospívání.

Firmy nabízejí místa pro klienty centra 

V rámci zmíněné kampaně se centrum podle Jána zatím nesetkalo s negativními reakcemi. Naopak se prý začaly ozývat firmy s nabídkou míst pro jejich klienty. „Jedná se nejen o veřejné organizace, ale i soukromé firmy," řekl.

Centrum v současné době kvůli nastalému mrazu posílilo počet terénních pracovníků v ulicích, kteří chodí za lidmi bez domova. „V Praze zatím máme hlášeného jednoho muže, který před dvěma dny umrzl na Karlově náměstí. My bohužel pomoc nemůžeme vnucovat, pouze nabízet," řekla Ludmila Tomešová z CSSP.

Čtěte také: Bezdomovectví: problém, krizové bydlení je dočasné