Muzeum sídlí v domě, ve kterém Baťa otevřel v roce 1934 svůj další obchodní dům v Praze. Funkcionalistický dům s dvěma řadami francouzských oken vznikl podle návrhu architekta Josefa Gočára.

Češi málo znají Baťu 

Myšlenku na putovní výstavu v jubilejním roce pojala baťovská nadace proto, že v tuzemsku podle ní lidé Baťu málo znají. „Mrzí nás, že současní lidé ani nemají mnoho možností se s odkazem Bati potkat. Když se jim to ale podaří, jsou nadšení a chtějí se dozvědět více. Baťa už pak pro ně není jen kus historie, ale stává se tak nějak ?jejich a začínají se jím inspirovat," uvedl při jarním zahájení putovní výstavy ředitel nadace Pavel Velev.

Vznikla tak myšlenka mobilní kanceláře umístěná do modulu vizovické společnosti KOMA Modular, která také zhotovila český pavilon pro světovou výstavu Expo 2015 v Miláně. Propojila se tak modulární architektura s dobovým funkcionalistickým vybavením Baťovy kanceláře.

Budovy jako moduly 

Baťovy tovární budovy byly od roku 1924 také tvořeny moduly. Jako základní stavební modul byl zvolen železobetonový skelet o rozměrech 6,15×6,15 metru, jehož pomocí mohly být budovy rychle stavěny užitím posuvného bednění.

Železobetonový skelet je vyplněn cihelnými parapety a okny. Tento standardizovaný skelet se aplikoval téměř na všechny dílčí stavby ve Zlíně, realizované firmou Baťa, i v satelitech po celém světě.

Pro dospělé i děti 

Kancelář Tomáše Bati od jara navštívila několik měst v ČR i na Slovensku. Nabízí program pro děti i dospělé. Děti si mohou vyzkoušet repliky dobových her či výrobu bot, dospělí se dozvědí informace z osobního i profesního života Tomáše Bati. Do Prahy v úterý na zahájení výstavy přijedou i pamětníci Baťovy éry a zástupci firmy Baťa.

Čtěte také: Legiovlak na srpen zastaví na pražském Masarykově nádraží