„Chceme lidem bez přístřeší nabídnout nejen práci a přivýdělek, ale i možnost přispět ke zlepšování prostředí v Praze. Podle odborníků totiž platí, že co si lidé bez přístřeší uklidí, toho si daleko více váží," řekl radní.

Lidé bez domova uklízejí v centru

Úklidové čety mohou lidé potkat v okolí Uhelného trhu a v přilehlých ulicích. Bezdomovci pracují v oranžových vestách a jsou vybaveni košťaty, lopatami a popelnicemi.

Mezi uklízejícími bezdomovci jsou především klienti bezdomovecké lodi Hermes nebo jiných azylových domů. Dohlíží na ně terénní pracovníci z pořádajícího Centra sociálních služeb Praha, kteří se zároveň snaží k práci přesvědčit i další lidi bez domova.

Úklid i v jiných lokalitách 

„Pokud se nám tyto úklidové akce osvědčí a bude o ně mezi bezdomovci zájem, budeme o jejich rozšíření uvažovat i do jiných lokalit," doplnil Hodek.

V hlavním městě podle odhadů žije zhruba na 4000 lidí bez střechy nad hlavou. Většina jich nepochází z Prahy, ale přišla do metropole z jiných krajů, nízké procento z ciziny. Trvalé bydliště má v metropoli 40 procent lidí žijících na ulici.

Čtěte také: Praha chce nemocnicím přispívat na péči o bezdomovce