Denní i noční centra v hlavním městě jsou aktuálně zcela plná. Z toho důvodu pražský magistrát v pátek otevřel v Holešovicích dočasnou celodenní ubytovnu pro nejohroženější skupinu lidí bez přístřeší.

Chod ubytovny zajistí Centrum sociálních služeb Praha, které koordinuje zimní humanitární opatření pro lidi bez domova v Praze. Na zajištění služeb se podílí také organizace Naděje, Armáda spásy, Jako doma a R-Mosty.

Ubytování pro nejohroženější

„Hostel s kapacitou 78 lůžek bude sloužit nejkřehčím lidem, u nichž sociální pracovníci denních center a terénních týmů vyhodnotí, že jsou nejvíce ohroženi a hrozí reálné riziko, že by v mrazech mohli přijít o život. Hostel situovaný v Holešovicích bude fungovat jako dočasná ubytovna, takže lidé zde budou mít možnost zůstat po celý den a bude jim také zajištěna strava,“ vysvětlila Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.

Sociální pracovníci očekávají, že kapacita nově otevřeného hostelu bude velmi brzy zaplněna. Město počítá s provozem dočasného ubytování po dobu následujících dvou až tří týdnů. V méně komfortních noclehárnách se tím pádem uvolní lůžka pro další osoby bez domova.

Mráz vyžene z ulic i další

Kapacity nocleháren již byly v tomto týdnu navýšeny, zároveň jsou k dispozici krizová místa v denních centrech, která zůstávají otevřená i přes noc. Zatím se nestalo, že by pracovníci sociálních služeb neměli kam uložit zájemce o střechu nad hlavou, nicméně noclehárny a ubytovny jsou naplněné do posledního místa.

Vzhledem k přetrvávajícímu mrazivému počasí však lze očekávat, že v následujících dnech do nocleháren a denních center dorazí ještě více promrzlých lidí, než na jaké jsou služby dimenzovány.

„Rozšíření nabídky humanitární pomoci považuji za naprosto nezbytné. Praha nesmí dopustit, aby na ulicích umírali lidé umrznutím,” uzavřela radní Johnová.