"Letos vykazované statistiky vysoce překračují nárůst případů v roce 2018, kdy se za celý loňský rok v Praze vyskytly 103 případy. Každý nový případ detailně šetříme a nařizujeme potřebná protiepidemická opatření," uvedla Zdeňka Jágrová, pověřená zastupováním ředitele pražské hygienické stanice a zároveň ředitelka protiepidemického odboru.

Dvě třetiny pacientů se spalničkami v Praze jsou dospělí. V naprosté většině se u nichž se nepodařilo ověřit, jestli v dětství prodělali očkování. Onemocnělo také 39 dětí a mladých do 20 let, z nichž 28 se povinnému očkování nepodrobilo. V Česku je očkování proti spalničkám aplikováno ve 13 měsících a znovu mezi pátým a šestým rokem.

Nemoc se šíří kapénkami ve vzduchu a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu po první příznaky, je sedm až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky.

V Praze byla epidemie spalniček vyhlášená už v loňském roce. Hygienici kvůli tomu vyšetřovali od začátku roku 2018 už téměř 2000 lidí a 888 z nich mělo kvůli nemoci nařízenou karanténu. Už loni bylo kvůli riziku nákazy vyšetřeno na výskyt protilátek stovky pražských zdravotníků, letos očkování ministr zdravotnictví nařídil ve státních nemocnicích na některých odděleních povinně.

Mladí lékaři spalničky neviděli

Epidemii spalniček projednávala podle hygieniků také Epidemiologická komise Hlavního města Prahy. Také ona doporučila očkování zaměstnanců pražských nemocnic a jiných zdravotnických a sociálních zařízení nebo v řadách složek integrovaného záchranného systému. Vyšetření protilátek a v případě nutnosti přeočkování absolvují v současné době také zaměstnanci hygienické stanice.

"Snažíme se předávat informace mladším lékařům, z nichž mnoho dosud, díky dříve vysoké proočkovanosti, spalničky ve své praxi nevidělo. Neočkovaní jedinci mají devadesátiprocentní pravděpodobnost, že se v případě setkání s nemocným spalničkami nakazí, a to bez ohledu na věk nebo sílu imunitního systému," doplnila.

Odborníci se domnívají, že za šířením spalniček v Česku je také pokles podílu očkovaných v populaci kvůli odmítání či odsouvání očkování. Dalšími důvody je vymizení imunity získané očkováním v dětství u části dospělých, případně import nemoci ze zahraničí.

Příznaky nemoci jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.