Jistým vzorem je biotop ve Snině na Slovensku. Nové koupaliště už nebude jako kdysi napouštěno z vodovodní sítě, ale zásobováno z nových studní – a doplněno biotopovým čistěním vody. Až se vše podaří uskutečnit, mají koupání doplnit další příležitosti k trávení volného času; počítá se totiž s celoročním využitím areálu.

Plány vzaly zasvé

Před rokem to s plány na letošní plaveckou sezonu vyhlíženo nadějně: se zprovozněním první etapy – vlastního koupaliště včetně zázemí – se počítalo právě nyní: do konce května. Druhá etapa stavby, zahrnující rekonstrukce dosavadních a výstavbu nových hřišť plus finální oplocení areálu, pak měla být hotová do května příštího roku. Se skutečností však tyhle představy už nemají nic společného. Jako termín dokončení se nyní jeví pravděpodobnější podzim – proto se na čtyřce tak trochu v žertu hovoří o „koupání pro otužilce“.

Jisté je, že pokud se v areálu někdo v příštích měsících vykoupe, budou to tak leda dělníci ve vlastním potu. A i to může být na vážkách. I když se již podařilo získat potřebná povolení, práce ještě nezačaly, vlastně se dosud nekoplo do země. Zatím totiž není v právní moci stavební povolení. I městská část musí respektovat předpisy a chodit si pro schválení na svůj vlastní stavební úřad. A pokud se někdo ze sousedů odvolá, není jisté vůbec nic: může vzít zasvé i říjnový termín očekávaného dokončení.

Nač jsou jezírka?

Své jisté vlastně mají pouze zmiňované žabky, které se v areálu usídlily v minulých letech. Pro ně byly vybudovány čtyři malé vodní plochy, kde budou mít po dobu stavby klid. Ani s nimi to však nebylo jednoduché: zprvu se zdálo, že tato jezírka budou žáby ignorovat. Rády se totiž rozmnožují přímo v lokalitě, kde se samy narodily…

Koupání v přírodě

Až se plány změní v realitu, mají mít návštěvníci koupaliště k dispozici 5570 metrů čtverečních vodní plochy. Zázemí, při jehož vybudování má dominovat dřevo, bude sloužit nejen během plavecké sezony, ale má umožňovat celoroční provoz. Především však jde o koupání. Maximální hloubka přesáhne tři metry, metrový sektor pro děti a neplavce bude oddělen lanem a bójemi.

Díky přítoku ze studní a biotopovému čištění bude voda bez chloru. „Naší snahou je zachovat co nejvíce přírodních prvků,“ připomněl radní pro životní prostřední Ondřej Růžička (STAN-Tučňák). Koupací část doplní ještě další dva sektory. Předělením současné nádrže vznikne čisticí zóna, kde na vodu budu působit rostliny, mikroorganismy na jejich kořenech a slunce. Zcela nově pak vznikne zóna regenerační k omezení nárůstu fytoplanktonu a bakteriálního znečištění.


Oblíbená místa venkovního koupáníAquadream Barrandov
Aquapalce Praha v Čestlicích
Čakovice
Divoká Šárka a nedaleká nádrž Džbán
Hloubětín
Hostivařská přehrada
Klánovice
Ládví
Motol
Motorlet Praha
Petynka
Podolí
Pražačka
Radotín (Biotop)
Radlice
Slavia v Edenu
Stírka
Šeberák
Žluté lázně