Manželé Říhovi bydlí v posledním, osmém patře. Oba jsou už v důchodu a výtah je pro jejich život naprosto nezbytný. Ten ovšem už od 2. ledna nejezdí. Paní Říhová má problémy se srdcem a do schodů chodí jenom velice obtížně. Většinu času proto tráví doma. Jejího manžela zase trápí kvůli nefungujícímu výtahu vážné zdravotní potíže. „Tolik jsem se tahal s těžkými nákupy, až se mi zablokovala páteř. Teď kvůli tomu marodím,“ zlobí se František Říha.

Jeho osud děsí Alenu Hercikovou, která bydlí o pár vchodů dál. Stejně jako pan Říhamá potíže s páteří a rovněž bydlí v posledním patře. V jejím domě budování nástaveb ještě nezačalo a výtah zatím jezdí. Už teď se ale ví o tom, že bude v dohledné době odstaven. „Když přestane jezdit, tak jsem skončila. Do osmého podlaží se pěšky prostě nedostanu,“ říká paní Herciková. Majitel paneláku, firma BPT Prague, mluví o minimálně čtyřměsíční odstávce. Podle zkušeností z okolních vchodů to ale zřejmě budemnohemdéle.

Zbytečná proluka

BPT Prague se hájí tím, že odstavení výtahů je pro realizaci stavby nezbytné. Problém je ovšem v tom, že byly odstaveny předčasně. Přestaly jezdit na začátku ledna, do konce dubna se ale na stavbě vůbec nepracovalo. Stavební úřad pro Prahu 18 proto firmu požádal, aby byla demontáž odložila. „Stavba byla hned na začátku pozastavena, aby se dopracovaly statické posudky. Firmu BTP jsem proto požádala, aby byly výtahy demontovány až v nejzazším možném termínu. Jenomže člověk z BTP to prostě výtahové firmě zapomněl vyřídit a odjel do zahraničí,“ popisuje neschopnost investora referentka letňanského stavebního úřadu Martina Větrovská. Výtahy v pěti vchodech mohly klidně jezdit, místo toho ale čtyři měsíce stály. To se podepsalo na zdravotním stavu několika, zejména starších lidí.

Kamila Borůvková, která bydlí v šestém patře, dokonce skončila minulý pátek v nemocnici. Rodina ji našla ležet v bezvědomí v jejím bytě. Přivolaní záchranáři se museli potýkat nejenom s nejezdícím výtahem, ale i s příliš úzkou chodbou. Paní Borůvkovou nakonec místo na nosítkách, snesli do sanitky v plachtě.