Město spolu s ABF založilo před deseti lety společný podnik Pražský veletržní areál a vložilo do něho prvních 24 hektarů pozemků na 99 let. Celkem jich mělo obstarat desetkrát více. Na další vykupování už ale nedošlo a před třemi roky město smlouvu s ABF vypovědělo. Nyní se chystá udělat totéž i s výpůjčkami pozemků, aby je dostalo zpět.

„Až se nám pozemky vrátí, PVA se stane prázdnou schránkou,“ konstatoval radní Richter. Ředitelka ABF Veselá v dopise Richterovi, který poskytla Pražskému deníku, důrazně upozorňuje, že jeho postup a výroky v tisku mohou vážně poškodit obchodní zájmy nejen ABF, zejména ale budoucnost připraveného projektu letní olympijských her, o jejichž pořádání chce Praha žádat. Veselá dokonce dedukuje, že úmyslné poskytování nepravdivých skutečností může mít i korupční pozadí.

Výstaviště už mělo stát

Richter takové obvinění odmítá. „Chráníme zájmy města, nikoli ABF,“ řekl. Původní představy města o společném podniku vzaly za své hlavně proto, že se ABF nepodařilo obstarat investora, který by kamenné výstaviště postavil. „Už před sedmi lety tam měly být první kamenné budovy,“ připomněl včera na zastupitelstvu při interpelacích městský poslanec Jiří Witzany. Přitom i kvůli letňanskému výstavišti bude příští rok k areálu jezdit metro a počítá se též s tím, že v této části čtvrti má být vybudován olympijský stadion a mediální vesnice.

Zhruba před rokem se podařilo ABF získat solventního partnera, firmu SP Group, kterou vlastní pojišťovací magnát Pavel Sehnal. „Ten přišel s představou utratit 13 až 15 miliard korun, tedy naplnit původní záměr města,“ uvedl Witzany. Otázkou je, co z ní nyní bude. Město počítá s tím, že se soudnímu sporu zřejmě nevyhne.

Podle radního Richtera Sehnal, který získal v ABF majoritní podíl, neměl ani tušení o tom, že hlavní město od smlouvy odstoupilo. To mu prý bylo zatajeno. „Když se to dozvěděl, málem zešílel,“ řekl Richter. Vyjádření Sehnala se nepodařilo získat, telefon nebere a na vzkazy nereaguje. Ředitelka Veselá nyní argumentuje tím, že odstoupení od smlouvy ze září 2004 dodnes nemá v ruce, a tak smlouva stále platí. Naše redakce má ale doklad o tom, že 9. září 2004 podpisem potvrdila převzetí písemnosti.

Město se teď hodlá vrhnout na vykupování dalších ploch v Letňanech a chce vypsat výběrové řízení, kterým získá nového partnera pro veletržní aktivity. Vykupovat pozemky zřejmě bude i SP Group, která má dokonce projekt na olympijské hry, který nechal primátor Pavel Bém zapracovat do olympijské vize města.