Svoji velikostí jde o největší bizjet na světě. Jeho provozovatelem je katarská státní společnost Qatar Amiri Flights. Dvanáct let starý letoun registrace A7-HHE přistál v Praze v úterý po 17. hodině. Na jeho palubě byl katarský emír Tamim bin Hamad Sání, který je na státní návštěvě České republiky do 7. října. Do Česka přijel nejvyšší představitel Kataru poprvé. Už v pondělí v Praze přistál Airbus A340 z katarské vládní letky. Další letadla z Kataru mají přiletět ve středu a ve čtvrtek.

| Video: Youtube

Zájem o diplomatické styky s Katarem v Evropě stoupl po začátku ruské invaze na Ukrajinu a v souvislosti se související energetickou krizí. Blízkovýchodní země je největším světovým exportérem zkapalněného plynu (LNG) a má třetí největší zásoby ropy i zemního plynu na světě.

Minulý týden česká vláda schválila mezivládní dohodu o hospodářské spolupráci s Katarem. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) by měla být podepsána během emírovy návštěvy.

Kvůli summitu lídrů Evropské unie musí cestující na ruzyňském letišti počítat se zpožděním některých letů. Na pražské letiště by mělo dorazit 49 státních delegací. Komplikace mohou nastat i na příjezdových cestách k letišti.