Před hlasováním vystoupili v rozpravě občané včetně signatářů petice proti investici do nové ranveje, kterou chce postavit státní firma Letiště Praha z vlastních zdrojů během následující dekády.

„Toto rozšíření a s tím související zvýšení leteckého provozu není v souladu se zásadami udržitelného rozvoje, není přínosem pro hlavní město,“ tvrdí podporovatelé petice, podle kterých by výstavba dráhy znamenala „další a nežádoucí nárůst turistického ruchu, zvýšení hlukové a imisní zátěže okolí, neodůvodněné plýtvání veřejných prostředků“.

Primátorův náměstek Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/TOP 09), který dotyčnou změnu územního plánu navrhl, míní, že jsou politici samosprávy zákonem de facto nuceni s ní souhlasit, protože se tím aplikuje nadřazená územní dokumentace.

Dráha je podle náměstkovy kanceláře zcela nezbytná pro další rozvoj letiště. „Nepřijímáme postoj, že jde o střet ekologického a neekologického přístupu. Paralelní dráha může ve špičkách vytvořit prostor pro odlety a přílety, čímž umožní letiště vypnout od půlnoci do půl šesté ráno,“ řekl Hlaváček.

Materiál pro radní připravoval Bursík

Většina koalice vyjma TOP 09 žádá, aby stát před začátkem příprav dráhy zhodnotil ekologické, ekonomické i společenské okolnosti a energii i peníze raději věnoval do rozvoje regionálních letišť nebo rychlovlaků. Podklady k příslušnému usnesení radních připravil exministr životního prostředí Martin Bursík. Podle Hlaváčka „tendenčně“.

Za paralelní ranvej se postavili zastupitelé ODS, podle kterých jde o strategickou investici, která učiní z Prahy zásadní letecký „hub“ ve střední Evropě a posílí její mezinárodní pozici.

Projekt považují občanští demokraté za „neoddiskutovatelně přínosný“. Předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija uvedla: „Jsme exportní zemí, pro kterou je důležitá podpora domácího průmyslu a obchodu. Pro prosperitu naší země je komfort přímých letů, bez nutnosti zdlouhavých přestupů, naprosto klíčový.“