Vedení muzea přitom na začátku roku 2017 slibovalo, že kolotoč se opět roztočí následující léto. Pak na podzim. Jenže zase nic. A podle webu Pražský patriot nevyjde ani poslední avizovaný termín v polovině roku 2019. Do vypsané veřejné zakázky se nikdo z dodavatelů nepřihlásil, aktuální výzva pro podání nabídek skončí 17. dubna. Oprava by pak měla trvat zhruba půl roku. „Věříme, že je reálný letošní rok,“ řekl Adam Dušek, mluvčí NTM.

A pokud se opět nenajde žádný zájemce o opravu Letenského kolotoče? „Kdyby byl i nadále stejný problém, bylo by možné začít pracovat na možnosti zadání zakázky na přímo,“ naznačil Pražskému patriotu Dušek další možný vývoj, při kterém by se nešlo cestou veřejné soutěže.

Chyby v projektové dokumentaci

Dodavatel už byl sice před pár lety vybrán, avšak záhy musel být vyloučen kvůli chybám v projektové dokumentaci. Potřebné řemeslníky údajně sebrala rekonstrukce Národního muzea. Případné zájemce může odradit i horší technický stav kolotoče, než předpokládá projekt.

V důsledků těchto problémů se zvýší cena na rekonstrukci, celkové náklady tak budou zhruba 12 milionů korun. K tomu je však nutné připočíst také už proběhlou opravu vnitřního zařízení a figur koní, která stála přes sedm milionů. Část peněz se podařilo sehnat díky veřejné sbírce.

Vstupenka do Parku kultury a oddechu Julia Fučíka

„Restaurátoři z různých specializovaných pracovišť koně opravovali technikami, pomocí kterých byly před více než sto lety postaveny. Včetně toho, že koně potáhli pravou koňskou kůží,“ uvedl loni v září ředitel NTM Karel Ksandr. Většina koní byla v tak špatném stavu, že vyžadovala opravu vlastní dřevěné konstrukce. Těla byla vytvořena z tvarově upravených jutových pytlů vyplněných slámou a africkou travou. Kromě čtyř koní – Polyho, Flory, Bleska a Šemíka – má „stádo“ Letenského kolotoče nová sedla.

Při náročné opravě se však našly uvnitř koní zajímavé vzpomínky na minulost – novinové články z roku 1923 a 1937, mince z doby rakousko-uherské monarchie a historické vstupenky, například do Parku kultury a oddechu Julia Fučíka Praha 7 (dnešního Výstaviště Praha). Cenné předměty jsou nyní vystaveny spolu s opravenými koňmi, orchestrionem a rytíři z papírmaše ve foyer 3. patra Národního technického muzea.

Kolotoč byl postaven v roce 1892 a poprvé se roztočil na Vinohradech. O dva roky později ho jeho majitel Josef Nebeský přemístil na Letnou. V Kostelní ulici stojí dodnes. Je nejstarším dochovaným kolotočem v Evropě a od roku 1991 chráněnou technickou památkou. Kompletní rekonstrukce dřevěného pavilonu proběhla v roce 1995. Aktuálně se ještě připravuje oprava autíček z kolotoče.